Choroby róż

Róże są najbardziej lubianymi i najczęściej sadzonymi krzewami w polskich ogrodach. Spowodowane jest to bogatą gamą barw, zapachem i wachlarzem gatunków. Wyróżniamy róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, okrywowe, pnące oraz parkowe. Jednak ten piękny kwiat często narażony jest też na infekcje spowodowane przez choroby atakujące głównie liście. Do najczęstszych chorób spotykanych na różach zaliczamy:

CZARNĄ PLAMISTOŚĆ (Diplocarpon rosae)
Objawy: w okresie kwitnienia róż (głównie VI) na górnej stronie dolnych liści pojawiają się jasnobrązowe plamy o okrągłym, bądź nieregularnym kształcie, które z czasem mogą się zlewać w jedną całość i przybierać czarne zabarwienie (acerwulusy grzyba). Tkanki wokół żółkną, a liście zaczynają opadać co często skutkuje brakiem ulistnienia w drugiej połowie lata. Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się za pomocą rozpryskujących się kropel deszczu podczas opadów oraz przy udziale owadów, natomiast patogen zimuje na opadłych liściach i pędach.

Zapobieganie i zwalczanie: jeśli dostrzeże się objawy chorobowe należy usuwać porażone i opadłe liście oraz wycinać pędy z zimującym patogenem, w czasie podlewania strumień wody kierować na podłoże, a także usuwać systematycznie chwasty dookoła rośliny sprzyjające zwiększeniu wilgotności podłoża, zwłaszcza w pobliżu podstawy pędów. Dobrze jest też opryskać rośliny kilkukrotnie co 10 dni odpowiednimi fungicydami.

MĄCZNIAK PRAWDZIWY (Sphaerotheca pannosa var. rosae)
Objawy: najczęściej wiosną na najmłodszych liściach i pędach pojawia się biały nalot grzybni, który początkowo występuje w formie pojedynczych plam, z czasem rozprzestrzeniając się na całą powierzchnię blaszki liściowej i zmieniając barwę z białej na szarą. Porażone liście ulegają deformacji, a ich brzegi zwijają się do dołu lub wywijają się do góry. Grzyb rozprzestrzenia się za pomocą zarodników koloidalnych , dla których najlepszymi warunkami rozwoju jest wilgotność powietrza na poziomie 90-99% przy nocnych temperaturach w granicach 15oC. Zimowanie natomiast odbywa się na opadłych liściach i pędach róż.

Zapobieganie i zwalczanie: jesienią należy usuwać i palić opadłe liście, a wiosną przycinać nisko pędy. Dodatkowo zalecane jest systematyczne odchwaszczanie podłoża i rozsypanie wokół podstawy pędów 5 cm warstwę kory sosnowej utrzymując tym samym niższą wilgotność powietrza i zapobiegając pojawianiu się chwastów. Dodatkowo krzew należy opryskać kilkukrotnie co 10 dni fungicydami.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

1 Comment

  • […] Czarna plamistość zwykle ujawnia się w czerwcu, kiedy to na dolnych liściach występują czerniejące kilkumilimetrowe plamy ik kan mijn ing app niet downloaden. Z biegiem czasu środek plam przybiera jasnobrązowe zabarwienie, a tkanki wokół żółkną. Liście masowo opadają i często już w połowie lata zostają same bezlistne łodygi Call of duty black ops 3 free download pc. Patogen rozprzestrzenia się za pomocą kropel deszczu. Zwalczanie i zapobieganie: należy unikać podlewania roślin po liściach, a w przypadku zauważenia pierwszych objawów należy użyć środka grzybobójczego np trauer bilder zum herunterladen. Bravo 500 SC. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *