Ćma bukszpanowa- pogromca bukszpanów

Ćma bukszpanowa jest gatunkiem inwazyjnym, który stosunkowo niedawno trafił do Europy, a w Polsce widoczny jest od 2016 r. Z racji nie posiadania naturalnego wroga stanowi duże zagrożenie dla krzewów roślinnych i w naszych warunkach klimatycznych jest pogromcą bukszpanów.

Gąsienice ćmy w trakcie jednego sezonu potrafią wydać na świat 2-3 pokolenia. Jaja składają wewnątrz krzewu, dlatego też w początkowej fazie żerowanie szkodnika nie jest widoczne. Zauważalne natomiast są rozległe gołożery oraz młode ćmy bukszpanowe, które mają jaskrawozieloną barwę. Dodatkowo na krzewach bukszpanów mogą pojawiać się lepkie, pokryte odchodami delikatne pajęczyny pokrywające pędy i gałązki roślin.

Po zauważeniu młodych osobników należy bezwzględnie działać. Szkody wyrządzane przez tego szkodnika są nie tylko nieestetyczne, ale i mogą doprowadzić do zamierania całych krzewów ( stąd też sformułowanie ćma bukszpanowa- pogromca bukszpanów). Co jest zatem najskuteczniejszą bronią w walce z gąsienicą? Można rozkładać pułapki i tablice lepowe, które nasączone feromonami wabią samców ćmy. Przy zauważeniu młodych osobników pomocne są rozmieszczone pod krzewami folie, na których gromadzą się opadające owady złapane podczas kilkukrotnego potrząsania rośliny. Sprawdzoną metodą jest dokładny oprysk roślin (wewnątrz i z zewnątrz) środkami przeciw gąsienicom np. Karate Zeon prewencyjnie 2x w sezonie oraz po zauważeniu objawów żerowania ćmy 2-3 krotnie w odstępie co 7-10 dni.

Nasze doświadczenie pozwala nam powiedzieć, że oprysk naprawdę działa. Warunkiem jest dokładna obserwacja rośliny, oprysk możliwie w jak najwcześniejszej fazie rozwoju owada ćmy bukszpanowej i systematyczne powtórzenie zabiegu. W ten sposób można uratować krzewy bukszpanów i cieszyć się ich soczyście zieloną barwą w każdej porze roku.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *