Kret europejski (Talpa europaea L.), który odwiedza nas w ogrodzie jest małym i niepozornym zwierzątkiem o miękkim futerku, który dobrze czuje się w wilgotnych i próchnicznych glebach bogatych w pożywienie (głównie dżdżownice i drobne kręgowce). Żyje on w samotności, a dzień podzielony ma na cykle ośmiogodzinne, z czego przez cztery godziny drąży kanały i żeruje (szczególnie w godzinach porannych), a następnie przez kolejne śpi w gnieździe.

Ssak ten ma dwojaką naturę, ponieważ z jednej strony jest naszym sprzymierzeńcem w walce z larwami owadów niszczącymi trawnik, ślimakami, pędrakami, drutowcami, czy młodymi nornicami. Z drugiej jednak tworzy nieestetyczne kopce (kominy wentylacyjne), które przyczyniają się do powstawania nierówności na darni. Jak więc wyprosić nieproszonego gościa z naszego ogrodu? Kret w naszym kraju objęty jest ochroną gatunkową częściową, w związku z czym nie wolno go zabijać, okaleczać, czy niszczyć gniazd. Przepisy te dotyczą sytuacji, gdy osobnik znajduje się poza terenami: ogrodów, szkółek, lotnisk, boisk sportowych oraz ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych.

Badania wykazały, że krety charakteryzują się dużą zmiennością osobniczą, przez co metody skuteczne w jednym ogrodzie nie koniecznie działają na ssaki w ogrodzie sąsiada. Istnieje kilka metod na pozbycie się tego zwierzaka, z których kilka praktykowanych jest przez naszą firmę:

  • Ponieważ kret wrażliwy jest na zapach najpopularniejszą metodą jest umieszczenie w krecich korytarzach substancji lub preparatów silnie pachnących takich jak np.: karbid (doświadczone i skuteczne w naszej praktyce), Kretol GR lub 45EC, szmaty nasączone ropą

  • Sadzenie wokół trawnika roślin wydzielających silne zapachy, przyjemne dla człowieka np.: aksamitka, lawenda, mięta

  • Stosowanie preparatów naturalnych, które po rozcieńczeniu wlewa się w krecie korytarze np.: żel przeciw kretom

  • Montowanie w ogrodzie przedmiotów drgających np. wiatraczki, wibrujące odstraszacze zasilane baterią lub solarne

  • Rozkładanie pułapek chwytnych (plastikowe rury z zapadkami otwierającymi się do wewnątrz) (doświadczone i skuteczne w naszej praktyce)

  • Stosowanie w okresie wiosenno-letnim nawozu do trawników o zapachu lawendy, czynność powtarzamy kilka razy w sezonie

  • Podczas zakładania murawy rozkładanie siatki na krety, którą zakopuje się na głębokości ok. 10-20 cm pod powierzchnią gleby i dopiero rozkłada się trawnik z rolki lub sieje nasiona (doświadczone i skuteczne w naszej praktyce)

  • Włożenie do wydrążonego korytarza sierść psa lub zużytą zawartość kociej kuwety (doświadczone i skuteczne w naszej praktyce)

  • Według opinii niektórych osób sprawdza się sposób polegający na „czekaniu” na kreta z łopatą

Walka z kretem w ogrodzie nie jest łatwa ani szybka, ale upór w działaniu pomagają nam ją wygrać.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *