Najczęściej występujące choroby roślin: hortensja i irga

Rizoktonioza hortensji może występować na roślinach zróżnicowanych gatunkowo, rosnących w dużym zagęszczeniu. Zahamowany wzrost, jaśnienie barwy liści i ich więdnięcie świadczą o początkach choroby. Dodatkowo młode i niezdrewniałe pędy brązowieją, zgnilizna rozszerza się od nasady ku górze krzewu. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów należy usunąć porażone pędy i dokładnie opryskać roślinę środkiem Rizolex 50 WP. Zabieg należy powtórzyć po 14-21 dniach od pierwszego zastosowania.

Pierścieniowa plamistość liści hortensji jest chorobą, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Początkowo na blaszkach widać ciemnozielone zapadłe plamy, które stopniowo brązowieją i szarzeją. Na powierzchni, po obu stronach liścia tworzą się okrągłe, brązowiejące i czerniejące skupiska zarodników. Zwalczanie i zapobieganie: rozwojowi patogenu sprzyja wysoka wilgotność i zagęszczenie krzewów. Należy usuwać porażone liście oraz wygrabić je dokładnie jesienią. Jeśli choroba pojawi się w okresie wegetacji można opryskać ją 2-3-krotnie co 7-12 dni stosując Baymat Ultra 0,015 AE. Natomiast późną jesienią stosuje się 1% olej rzepakowy.

Irga

Fytoftoroza irgi objawia się brązowieniem wierzchołków liści po jednej stronie rośliny, a następnie widoczne jest rozprzestrzenienie zgnilizny na całe blaszki. Z upływem czasu porażone pędy i całe rośliny zamierają. Zwalczanie i zapobieganie: po stwierdzeniu choroby porażone pędy lub całe rośliny należy usunąć, glebę odkazić preparatem Proplant 722 SL. Tą samą substancją podlewamy zainfekowaną (ale nie usuniętą) roślinę i krzewy rosnące wokół chorej irgi. Zabieg należy powtórzyć po 10-14 dniach od pierwszego zastosowania.

Rizoktonioza irgi podobnie jak u hortensji przejawia się jaśnieniem pojedynczych liści na pędach. Następnie brązowienie wierzchołków liści rozszerza się na całe blaszki. Pojedyncze pędy zamierają. Zwalczanie i zapobieganie: w celu zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się choroby, po zauważeniu pierwszych symptomów należy usunąć porażone pędy i 2-krotnie opryskać roślinę Topsinem M 500 SC w odstępie 14-dniowym.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *