Pielęgnacja roślin wrzosowatych

Pielęgnacja roślin wrzosowatych

Rośliny wrzosowate niezmiennie są jednymi z najbardziej lubianych roślin w ogrodach przydomowych, bez względu na styl i charakter nasadzeń. Uznanie zdobywają dzięki całorocznemu zdobieniu ogrodu poprzez różne rośliny z rodziny Ericaceae. Pielęgnacja roślin wrzosowatych nie jest trudna, przedstawiamy kilka prostych porad jak uzyskać pięknie kwitnące kwiaty.

Już wiosną możemy cieszyć się pierwszymi kwiatami wrzośców, które pomimo niepozornych rozmiarów potrafią dodać uroku i barw niejednemu zakątkowi. Na przełomie IV/V o uwagę zabiegają różaneczniki i azalie, które niejednokrotnie tworzą kwiatowe „kule” w barwach od białej po fioletową. Wydzielają przyjemną woń zapachową oraz są lubiane przez liczne owady. Latem i jesienią kwitną wrzosy, które często są ozdobą rabat ogrodowych także w czasie zimy. Rośliny wrzosowate z reguły nie są kapryśne w uprawie, ale tylko pod warunkiem, że uprawiane są w sprzyjających im warunkach.

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny wrzosowate?

Prawidłowy wzrost roślin uwarunkowany jest wieloma czynnikami, które zaczynają się już na etapie wyboru miejsca i samego sadzenia krzewów.


Stanowisko: wrzosowate najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych-cienistych (różaneczniki), bądź słonecznych (wrzosy, wrzośce, azalie) oraz w glebie o odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5). Dobrze jest sadzić je w większych grupach, dzięki czemu wzajemnie tworzą dogodne warunki klimatyczne lub w towarzystwie roślin iglastych. Samą glebę należy zabezpieczyć korą sosnową, dzięki czemu podłoże będzie stale kwaśne, zmniejszy się ryzyko występowania chwastów oraz ograniczymy transpirację wody.

Nawożenie: ze względu na konieczność utrzymania stałego poziomu kwasowości podłoża rośliny Ericaceae powinno nawozić się gotowymi mieszankami nawozowymi, które mają prawidłowo dobrany skład mikro- i makroskładników przez co obficie kwitną, a liście nie żółkną.

Przycinanie: różaneczniki i azalie nie wymagają przycinania, mają naturalny- kulisty pokrój. Cięcie wykonywane jest jedynie w przypadku zabiegu sanitarnego. Ważne jest jednak systematyczne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów rododendronów, dzięki czemu krzewy obficiej kwitną w następnym roku oraz zachowany jest element estetyczny rośliny. O cięciu pamiętamy w przypadku wrzosów i wrzośców. Krzewinki kwitnące latem przycinamy późną jesienią lub wczesną wiosną, natomiast kwitnące na przedwiośniu tniemy w V. Wysokość cięcia: poniżej przekwitniętych kwiatostanów.

Okrywanie na zimę Jak zawsze młode rośliny wymagają przykrycia na okres zimowy (stroisz, biała agrowłóknina), aby uchronić je przed mrozami, długo zalegającą warstwą śniegu i przede wszystkim intensywnym przedwiosennym słońcem.

Dbajmy o rośliny wrzosowate, bo ich pielęgnacja nie jest pracochłonna, a rośliny odwdzięczą się obfitym kwitnieniem i urokliwymi zakątkami niemal przez cały rok. Warto również przeczytać o chorobach wrzosów.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *