Najczęściej występujące choroby roślin: cis i dereń

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-5-1024x768.png
cis pospolity

Cis

Fytoftoroza cisa widoczna z reguły jest po jednej stronie rośliny, gdzie pojedyncze igły brązowieją stopniowo rozszerzając się na cały pęd. Korzenie dotknięte są zgnilizną, a po ścięciu ich kory widać zaczerwienienie drewna. Zaatakowane pędy stopniowo zamierają. Zwalczanie i zapobieganie: zaatakowane rośliny (lub pojedyncze pędy) należy usunąć, a następnie podlać je Proplantem 722 SL 2-krotnie w odstępie 7-10 dniowym. Oprócz zainfekowanych roślin warto także podlać profilaktycznie cisy rosnące w pobliżu.

Rak pędów cisa szczególnie widoczny jest u roślin jednorocznych. U nasady pędów pojawiają się lekko zagłębione plamy przemieszczające się wzdłuż łodygi i obejmujące jej obwód. Pęd zamiera nad miejscem porażenia. Zwalczanie i zapobieganie: nie należy dopuszczać do nadmiernego zagęszczania się roślin, a w przypadku pojawienia się symptomów chorobowych należy usunąć zarażone pędy i opryskać 2- krotnie krzewy Topsinem M 500 SC w odstępie 7-10 dni.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-6-1024x703.png
dereń biały

Dereń

Mączniak prawdziwy, który charakteryzuje się delikatnym mączystym nalotem pojawiającym się po obu stronach blaszki liściowej. Przy dużych różnicach wilgotnościowych i temperaturowych w ciągu doby nalot wkrótce pokrywa cała powierzchnię liścia. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów nie należy dopuszczać do zwilżania liści w czasie podlewania, a roślinę opryskać 2- krotnie fungicydem przeciw mączniakowi.

Septorioza charakteryzuje się występowaniem na liściach nowo rozwijających się kilkumilimetrowych brązowych plam. Z czasem plamy te powiększają się i szarzeją, a wokół nich pozostaje brązowa obwódka. Liście żółkną, więdną i masowo opadają. Do gatunków szczególnie podatnych na tę chorobę zaliczamy derenia białego (Cornus alba) ‘Sibirica’. Zwalczanie i zapobieganie: usuwać zainfekowane liście i nie dopuszczać do pozostawiania ich na podłożu. Podczas podlewania strumień wody należy kierować na podłoże. Samą roślinę opryskuje się Topsinem M 500 SC 2-3-krotnie w odstępie 7-10 dniowym.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , , ,

Ćma bukszpanowa- pogromca bukszpanów

gąsienice ćmy bukszpanowej w czasie żerowania

Ćma bukszpanowa jest gatunkiem inwazyjnym, który stosunkowo niedawno trafił do Europy, a w Polsce widoczny jest od 2016 r. Z racji nie posiadania naturalnego wroga stanowi duże zagrożenie dla krzewów roślinnych i w naszych warunkach klimatycznych jest pogromcą bukszpanów.

Gąsienice ćmy w trakcie jednego sezonu potrafią wydać na świat 2-3 pokolenia. Jaja składają wewnątrz krzewu, dlatego też w początkowej fazie żerowanie szkodnika nie jest widoczne. Zauważalne natomiast są rozległe gołożery oraz młode ćmy bukszpanowe, które mają jaskrawozieloną barwę. Dodatkowo na krzewach bukszpanów mogą pojawiać się lepkie, pokryte odchodami delikatne pajęczyny pokrywające pędy i gałązki roślin.

Po zauważeniu młodych osobników należy bezwzględnie działać. Szkody wyrządzane przez tego szkodnika są nie tylko nieestetyczne, ale i mogą doprowadzić do zamierania całych krzewów ( stąd też sformułowanie ćma bukszpanowa- pogromca bukszpanów). Co jest zatem najskuteczniejszą bronią w walce z gąsienicą? Można rozkładać pułapki i tablice lepowe, które nasączone feromonami wabią samców ćmy. Przy zauważeniu młodych osobników pomocne są rozmieszczone pod krzewami folie, na których gromadzą się opadające owady złapane podczas kilkukrotnego potrząsania rośliny. Sprawdzoną metodą jest dokładny oprysk roślin (wewnątrz i z zewnątrz) środkami przeciw gąsienicom np. Karate Zeon prewencyjnie 2x w sezonie oraz po zauważeniu objawów żerowania ćmy 2-3 krotnie w odstępie co 7-10 dni.

Nasze doświadczenie pozwala nam powiedzieć, że oprysk naprawdę działa. Warunkiem jest dokładna obserwacja rośliny, oprysk możliwie w jak najwcześniejszej fazie rozwoju owada ćmy bukszpanowej i systematyczne powtórzenie zabiegu. W ten sposób można uratować krzewy bukszpanów i cieszyć się ich soczyście zieloną barwą w każdej porze roku.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , ,

Najczęściej występujące choroby roślin: azalia, berberys, budleja

Azalia

najczęstsze choroby azalii

Zgnilizna korzeni i podstawy pędu (fytoftoroza) objawia się brązowieniem i więdnięciem wierzchołkowych liści pojedynczych pędów. Z czasem choroba rozprzestrzenia się na całą roślinę prowadząc do jej zamierania. System korzeniowy ma natomiast zbrunatniałe korzenie włośnikowe i jest znacznie zredukowany, u podstawy pędu widoczna zgnilizna. Zwalczanie i zapobieganie: zarażone rośliny należy usunąć z ogrodu, a miejsce odkazić stosując przystosowany preparat np. Agrosteril 110 SL. Po posadzeniu nowych roślin w to samo miejsce podlać je środkami takimi jak Proplant 722 SL lub Polyversum WP. Po 2-3 tygodniach zabieg należy powtórzyć.

Plamistość pierścieniowa azalii cechuje się szarobrązowymi (potem brunatnymi) pojedynczymi plamami na młodych liściach oraz występującymi na obu stronach blaszki skupiskami zarodników, które z czasem czarnieją. Obserwuje się zamieranie części lub całych liści. Zwalczanie i zapobieganie: porażone liście należy usunąć i spalić, a pozostałą część rośliny opryskać 2-3-krotnie co 7-10 dni fungicydem np. Biosept Active.

Berberys

choroby berberysów

Bakteryjna plamistość liści ujawnia się purpurowymi lub czarnymi plamami widocznymi po obu stronach blaszki liściowej. Z czasem oznaki chorobowe powiększają się i zasychają, a same liście ulegają deformacji i przedwcześnie opadają. Bakterie przenoszą się wraz z kroplami deszczu infekując kolejne pędy i rośliny. Zwalczanie i zapobieganie: zainfekowanie liście i pędy usunąć z rośliny, którą następnie należy podlać Miedzianem 50 WP lub Bioseptem Active.

Mączniak prawdziwy widoczny jest szczególnie wiosną, kiedy to na młodych liściach i pędach pojawia się biały nalot grzybni. Mogą być również widoczne czarne punkty- otocznie zarodnikowania workowego. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu porażonych pędów należy je wyciąć i spalić, a samą roślinę opryskać fungicydem np. Score 250 EC.

Budleja

choroby atakujące budleję

Brunatna plamistość liści uwidacznia się drobnymi brązowymi plamami rozmieszczonymi pomiędzy nerwami na wierzchniej stronie blaszki liściowej oraz szarym nalotem grzybowym na spodniej stronie liścia. Silnie porażone liście żółkną i opadają. Rozwojowi choroby sprzyjają wysoka wilgotność i częste opady deszczu. Zwalczanie i zapobieganie: nie należy sadzić roślin zbyt blisko siebie oraz systematycznie usuwać chwasty rosnące w pobliżu budlei. Porażone liście trzeba usuwać, a same rośliny opryskać 2-krotnie preparatem Topsin M 500 SC.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , ,

Regeneracja trawnika

Regeneracja trawnika
Regeneracja trawnika daje pożądane efekty 🙂

Trawniki słabo pielęgnowane, zwłaszcza w okresie letnim, tracą swoje walory estetyczne i wyglądają mało atrakcyjnie. Wydaje się, że koszenie trawnika (regularne) i podlewanie wystarczy do utrzymania intensywnie zielonej barwy trawnika, który będzie cieszył przez cały sezon. Otóż nic bardziej mylnego… Oczywiście wymienione zabiegi są niezbędne do utrzymania trawnika w dobrej kondycji, ale nie są jedynymi. Co zatem zrobić, gdy nasz trawnik nie wygląda tak jakbyśmy tego oczekiwali? Od razu wymieniamy na nowy czy może wystarczy regeneracja trawnika?


Przed decyzją wymiany darni na nową warto zasięgnąć porady specjalisty, który oceni stan faktyczny naszego trawnika. Często intensywna regeneracja i cierpliwość popłacają, a trawnik z czasem wygląda jak z katalogu 🙂


Pierwszym i najważniejszym przeprowadzonym zabiegiem powinna być głęboka wertykulacja, która pozwoli usunąć starą i zbutwiałą darń oraz zredukuje nieprzepuszczalny filc. Następnie wykonywana jest aeracja (czasem połączona z piaskowaniem), której celem jest napowietrzenie strefy korzeniowej i w rezultacie intensywniejszy wzrost korzeni traw. W miejscach, gdzie występują znaczne ubytki dodatkowo warto zastosować dosiewkę np. mieszkanką nasion przeznaczoną do regeneracji powierzchni trawiastych. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, przeprowadzanym nie tylko podczas regeneracji trawnika, jest nawożenie nawozem dostosowanym do pory roku. Dzięki odpowiedniej ilości % składników NPK przygotowujemy trawnik do panujących warunków atmosferycznych. Ostatnim czynnikiem składającym się na regenerację jest podlewanie, które nie pozwala przeschnąć warstwie korzeniowej. Idealnym rozwiązaniem jest założenie systemu nawadniającego.

Prawidłowo przeprowadzona regeneracja trawnika może nas uratować przed kosztowną wymianą 🙂 Warto zlecić takie zadanie profesjonalnej firmie. Pamiętajmy jednak, że wymienione zabiegi powinny być wykonywane regularnie w sezonie wegetacyjnym, bo są kluczem do pięknie wybarwionego trawnika. Wtedy nie trzeba szybko „reanimować” trawnika lub wymieniać go na nowy, tylko cieszyć się otaczającą nas zielenią.

Tags: , , , , , ,

Szkodniki trawnika

Szkodniki trawnika

Pielęgnacja trawnika nie opiera się jedynie na nawadnianiu, nawożeniu, zwalczaniu chwastów i czasem występujących chorób grzybowych.Częstym problemem występującym na trawnikach są także szkodniki, które żerując w glebie powodują uszkodzenia korzeni, a to objawia się żółknięciem lub zamieraniem darni. Walka z nimi jest często długotrwała i monotonna, ale regularność i upór pozwalają wygrać ten bój.

[…]

Tags: , , ,