Regeneracja trawnika

Regeneracja trawnika
Regeneracja trawnika daje pożądane efekty 🙂

Trawniki słabo pielęgnowane, zwłaszcza w okresie letnim, tracą swoje walory estetyczne i wyglądają mało atrakcyjnie. Wydaje się, że koszenie trawnika (regularne) i podlewanie wystarczy do utrzymania intensywnie zielonej barwy trawnika, który będzie cieszył przez cały sezon. Otóż nic bardziej mylnego… Oczywiście wymienione zabiegi są niezbędne do utrzymania trawnika w dobrej kondycji, ale nie są jedynymi. Co zatem zrobić, gdy nasz trawnik nie wygląda tak jakbyśmy tego oczekiwali? Od razu wymieniamy na nowy czy może wystarczy regeneracja trawnika?


Przed decyzją wymiany darni na nową warto zasięgnąć porady specjalisty, który oceni stan faktyczny naszego trawnika. Często intensywna regeneracja i cierpliwość popłacają, a trawnik z czasem wygląda jak z katalogu 🙂


Pierwszym i najważniejszym przeprowadzonym zabiegiem powinna być głęboka wertykulacja, która pozwoli usunąć starą i zbutwiałą darń oraz zredukuje nieprzepuszczalny filc. Następnie wykonywana jest aeracja (czasem połączona z piaskowaniem), której celem jest napowietrzenie strefy korzeniowej i w rezultacie intensywniejszy wzrost korzeni traw. W miejscach, gdzie występują znaczne ubytki dodatkowo warto zastosować dosiewkę np. mieszkanką nasion przeznaczoną do regeneracji powierzchni trawiastych. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, przeprowadzanym nie tylko podczas regeneracji trawnika, jest nawożenie nawozem dostosowanym do pory roku. Dzięki odpowiedniej ilości % składników NPK przygotowujemy trawnik do panujących warunków atmosferycznych. Ostatnim czynnikiem składającym się na regenerację jest podlewanie, które nie pozwala przeschnąć warstwie korzeniowej. Idealnym rozwiązaniem jest założenie systemu nawadniającego.

Prawidłowo przeprowadzona regeneracja trawnika może nas uratować przed kosztowną wymianą 🙂 Warto zlecić takie zadanie profesjonalnej firmie. Pamiętajmy jednak, że wymienione zabiegi powinny być wykonywane regularnie w sezonie wegetacyjnym, bo są kluczem do pięknie wybarwionego trawnika. Wtedy nie trzeba szybko „reanimować” trawnika lub wymieniać go na nowy, tylko cieszyć się otaczającą nas zielenią.

Tags: , , , , , ,

Szkodniki trawnika

Szkodniki trawnika

Pielęgnacja trawnika nie opiera się jedynie na nawadnianiu, nawożeniu, zwalczaniu chwastów i czasem występujących chorób grzybowych.Częstym problemem występującym na trawnikach są także szkodniki, które żerując w glebie powodują uszkodzenia korzeni, a to objawia się żółknięciem lub zamieraniem darni. Walka z nimi jest często długotrwała i monotonna, ale regularność i upór pozwalają wygrać ten bój.

[…]

Tags: , , ,

Dlaczego liście drzew zmieniają zabarwienie jesienią?

Liście drzew w jesieni

Prawdziwa złota jesień kojarzy nam się ze słońcem oraz przepięknie przebarwiającymi się liśćmi. Spacery po parkach nabierają swoistego uroku, a dzieci chętnie zbierają kasztany, żołędzie i liście w barwach od żółtych po ciemnoczerwone. Dlaczego jednak liście drzew zmieniają zabarwienie jesienią?

[…]

Tags: , , ,

Zielone ściany

Zielone ściany

Zielone ściany zwane ogrodami wertykalnymi już od jakiegoś czasu cieszą się powodzeniem w przestrzeni publicznej w biurach i urzędach. Obecnie coraz częściej są ozdobą w domach prywatnych. Jest to ciekawy element nowoczesnego wnętrza, który nie tylko zdobi, ale też posiada właściwości oczyszczające.

[…]

Tags: ,

Zielone dachy

Zielone dachy

Coraz częściej na budynkach mieszkalnych, zwłaszcza blokach wielokondygnacyjnych, tworzone są zielone dachy. Czyżby wkroczyła do nas nowa moda, a może to zasługa rosnącej świadomości społeczeństwa i dbanie o środowisko? Czemu tak naprawdę służą zielone dachy?

[…]