Projektowanie ogrodu- wstęp

Ogród jest integralną częścią domu, często stanowiąc „dodatkowy pokój”. Ogród to miejsce odpoczynku, rekreacji, relaksu. Bez względu na sposób wypoczynku (bierny lub aktywny) teren ten powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, dlatego projektując ogród należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki glebowe, czy wielkość działki, ale przede wszystkim przeznaczenie i ilość czasu jaką można poświęcić na pielęgnację zieleni.
Efekt końcowy w postaci pięknego ogrodu jest odzwierciedleniem wyobraźni architekta i ukoronowaniem włożonej pracy, która w zależności od ilość prac i wielkości terenu do zagospodarowania trwa od kilku dni do kilkunastu tygodni. Jak zatem wygląda cały proces krok po kroku?

KROK 1: POMARY DZIAŁKI I WARUNKÓW GLEBOWYCH

Ogród powinien spełniać nasze oczekiwania, dlatego bardzo ważne jest określenie naszych upodobań związanych ze stylem w ogrodzie, ulubionymi roślinami lub kolorystyką. Dobrym rozwiązaniem jest wypunktowanie na kartce ulubionych roślin, kolorów, zaznaczenie w książkach lub na stronach internetowych interesujących rozwiązań.

Przekopanie w kilku miejscach gleby pozwoli nam określić z jaką ziemią mamy do czynienia. Można również wykonać badanie ph gleby. Na tej podstawie wiemy, czy należy uwzględnić wymianę podłoża.

Do stworzenia koncepcji niezbędne są pomiary działki z uwzględnieniem usytuowania budynku, innej małej architektury lub obecnej roślinności. W efekcie powinien powstać zwymiarowany plan działki z zaznaczonym obrysem rabat, trawnikiem, zaznaczonymi miejscami zacienionymi. Przed projektowaniem dobrze ustalić z innymi domownikami lub użytkownikami ogrodu jakie są ich preferencje lub jaką funkcjonalność chcieliby mieć w swoim przyszłym ogrodzie.

KROK 2: WSTĘPNY PROJEKT Z WIZUALIZACJĄ, EWENTUALNE POPRAWKI I OSTATECZNE ZATWIERDZENIE ZMIAN

Czas na projektowanie ogrodu. Posiadając plan działki możemy skorzystać z darmowych programów do projektowania, mogą to być np.:
Garden Puzzle, program pozwalający na stworzenie własnej wizualizacji ogrodu z możliwością użycia jako tła realnych zdjęć z naszego ogrodu. W programie istnieje lista roślin, budynki oraz nawierzchnie gotowe do użytku. Ponadto można zmieniać widok w zależności od pory roku www.gardenpuzzle.pl

My Green Space, internetowy program, dzięki któremu można oprócz zaprojektowania ogrodu i małej architektury przejść w widok 3D, gdzie spacerując po naszym ogrodzie ocenimy wyniki naszej pracy w całej okazałości i zwizualizujemy pomysł na nasadzenia. Dodatkowo podczas projektowania tworzy się lista roślin, pomocna w zakupie materiału roślinnego. Na platformie istnieje także możliwość ze skorzystania z pomocy fachowców w dziedzinie projektowania, zakładania, czy kupna roślin www.mygreenspace.pl

Zaprojektuj ogród, platforma internetowa do samodzielnego zaprojektowania ogrodu lub zlecenia stworzenia gotowego projektu. Podobnie jak we wcześniejszym programie można stworzyć widok 2D i 3D, z gotową lista roślin potrzebną do zakupów w szkółkach roślinnych www.zaprojektuj-ogrod.pl

Po przygotowaniu wstępnego projektu (mogą to być 2 różne koncepcje) z podstawowym kosztorysem oraz wizualizacji pozwalających zobrazować jak ogród będzie wyglądał w przyszłości warto oderwać się na dzień lub dwa od swojej wizji i powrócić do niej ze świeżym umysłem. Dobrze jest też skonsultować swoje plany z doświadczonym projektantem ogrodów. My polecamy doświadczenie naszej projektantki mgr inż. Ogrodnictwa Justynę Ziarko. Na tym etapie dochodzi jeszcze do różnych poprawek i weryfikacji, po czym zostaje wykonany ostateczny projekt ze szczegółowym kosztorysem. Ostateczna akceptacja projektanta i domowników pozwala na rozpoczęcie prac w ogrodzie.

Poradnik projektowanie ogrodu, kolejna część już wkrótce!

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *