Trendy w kolorystyce: Greenery- kolor roku

Trendy w kolorystyce: Greenery- kolor roku 2017

Każdego roku wybierane są nowe trendy w kolorystyce, które rządzą w nadchodzącym sezonie zarówno w modzie, sztuce jak i architekturze. Światowy autorytet w dziedzinie barw- Instytut Pantone jako kolor roku 2017 wybrał soczystą, jasną zieleń. Greenery można zaobserwować na tegorocznych targach ogrodniczych oraz na wystawie Chelsea Flower Show.

Swoje „5 min” mają pojawiające się już od jakiegoś czasu zielone ściany we wnętrzach. Naturalne kompozycje zdobią nowoczesne biurowce i ściany w centrach miast, a coraz częściej zaczynają się pojawiać w domach lub mieszkaniach jako zielony aspekt z mchu i roślin doniczkowych. Konstrukcja zielonych ścian nie jest skomplikowana, a dzięki automatycznemu systemowi podlewania kompozycja ta jest niemal bezobsługowa. Dobór roślin jest dowolny i można umieścić tam każdą roślinę, pod warunkiem, że nie osiąga gigantycznych rozmiarów w konsekwencji przysłaniając zieleń dookoła.

Greenery to także zadbane i wypielęgnowane trawniki w ogrodach. Żeby uzyskać ten efekt o trawnik należy dbać przez cały sezon wegetacyjny. Już wczesną wiosną dobrze jest przeprowadzić wertykulację wyczesując starą darń i ograniczając filc blokujący dopływ tlenu do warstwy korzeniowej. Zastosowanie nawozu odpowiedniego dla pory roku, system nawadniający regularnie dostarczający braki wody, aeracja oraz systematyczne koszenie trawnika są kluczem do osiągnięcia soczyście zielonego dywanu w ogrodzie.

W dalszym ciągu królują także sukulenty, które obecne są teraz zarówno we wnętrzach, tarasach, skalniakach, czy różnego rodzaju misach. Samodzielne wykonanie takich aranżacji jest bardzo proste, a dzięki dostępności wielu barw rojników i rozchodników możemy uruchomić naszą wyobraźnię i stworzyć przeróżne kompozycje. Początkowo wymagają one podlewania, zwłaszcza w okresie suszy, jednak po zakorzenieniu się roślin są praktycznie bezobsługowe.

Zielone żywopłoty

Inną formą wpasowującą się w kolorystyczne trendy na rok 2017 są zielone żywopłoty i dywany z roślin okrywowych.
Coraz częściej zamiast szpalerów z żywotników jako osłonę od drogi lub sąsiadów stosuje się żywopłoty z roślin liściastych np. grabu lub buka. Formy te zapewniają zmienność kolorystyczną w ciągu sezonu wegetacyjnego, a w okresie zimowym pozostaje sam szkielet przeplatających się pędów. Wadą takich żywopłotów jest konieczność regularnego cięcia roślin w celu utrzymania zwartej formy oraz opadanie liści jesienią, co wymaga ciągłego grabienia. Nie wymagające są za to rośliny okrywowe, które sadzimy tam, gdzie trudno jest utrzymać ładny i gęsty trawnik. Doskonale radzą one sobie w cieniu, pod koronami drzew i w miejscach trudnych do pielęgnacji.

Przyglądając się roślinom w swoim otoczeniu niemal każdy posiadacz ogrodu, tarasu, czy zielonej ściany we wnętrzach może powiedzieć, że podąża za tegorocznymi trendami, bo któż z nas nie posiada choć kilku soczyście zielonych roślin? 😉

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *