Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie to ważny okres w ogrodzie, ponieważ przystępujemy wtedy do prac przygotowujących rośliny do rozpoczynającego się sezonu wegetacyjnego. Pielęgnacja wykonana w tym okresie wpływa na kondycję trawnika i krzewów w późniejszych miesiącach, szczególnie letnich.
Wiosenne prace zaczynamy od zdjęcia zimowych osłon z roślin

, ale tylko pod warunkiem ustabilizowania się temperatury powyżej 0oC (z reguły przypada to na koniec III). Czynność tą wykonujemy w pochmurny dzień, aby rośliny nie były narażone na szok i nagłe zmiany temperaturowe. Nadmiar ziemi lub kory pozostający z kopczyków rozsypujemy na rabacie.

Pod koniec marca możemy również zająć się sadzeniem lub przesadzaniem drzew i krzewów ozdobnych pamiętając, że przy sadzeniu żywopłotów z roślin liściastych przycinamy je na wysokość ok. 30 cm, a przy przesadzaniu rośliny intensywnie podlewamy. Wiosna to także dobry czas na wykonanie cięcia drzew owocowych oraz krzewów (cięcie prześwietlające, formujące, sanitarne) kwitnących latem.
Pamiętajmy! Rośliny kwitnące na początku wiosny tniemy dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Po odmarznięciu gleby robimy porządki na rabatach bylinowych usuwając uszkodzone i zmarznięte liście oraz wygrabiając pozostałości odpadów po zimie. Nawozimy także byliny nawozem płynnym wieloskładnikowym oraz dostarczamy mikro- i makroelementów roślinom iglastym.

Trawnikiem zajmujemy się po stopnieniu pokrywy śnieżnej. Starannie wygrabiamy źdźbła traw usuwając przy tym starą darń, gałęzie lub liście pozostałe po okresie jesienno-zimowym. Po wyrównaniu powstałych dołów lub usunięciu kopców kreta (o ile oczywiście takie zaobserwowaliśmy) możemy przystąpić do aeracji (napowietrzania trawnika) i wertykulacji (usunięcie filcu). Dokonujemy dosiewek przy ewentualnym zauważeniu wyraźnych braków trawy oraz dokarmiamy trawnik nawozem wiosennym. Wszystkie prace wykonane wiosną wpływają na kondycję trawnika przez cały sezon wegetacyjny, dlatego warto w tym okresie odpowiednio zadbać o murawę.

Już wczesną wiosną możemy także udekorować balkon sadząc do donic i pojemników bratki, które są odporne na przymrozki, a dzięki wielu odmianom charakteryzują się całą gama barw. Regularne podlewanie i nawożenie sprawi, że będą zdobić tarasy przez długi czas.

Zima już powoli odpuszcza, dlatego niedługo czas ruszyć na wiosenne porządki w ogrodzie 🙂

mgr inż. ogrodnictwa
Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *