- 24 lutego 2021
- By Justyna Ziarko
- aktualności, ciekawostki, pielęgnacja, porady, prace na ogrodzie, projektowanie ogrodu, Przestrzeń publiczna
- (0) Comment
Kotwienie nowo posadzonych drzew
W przestrzeni miejskiej i prywatnej często sadzone są nowe drzewa, które narażone są na uszkodzenia części podziemnych i nadziemnych. Dlatego też każde nowo posadzone drzewo powinno się ustabilizować, ponieważ zapobiega to kołysaniu w czasie wiatrów lub wichur. Odpowiednio zabezpieczone drzewo ma odpowiednie warunki do rozwoju i tworzenia mikroklimatu danego miejsca. Wyróżnia się dwie metody kotwienia drzew: 1. Kotwienie nad gruntem,…
Więcej- 10 lutego 2021
- By Justyna Ziarko
- aktualności, ciekawostki, pielęgnacja, porady, rośliny antysmogowe, rośliny doniczkowe
- (0) Comment
Rośliny antysmogowe w domu
Sezon grzewczy to czas, kiedy w powietrzu w wielu miastach pojawia się smog, a wraz z nim szereg szkodliwych substancji toksycznych. Żeby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w pomieszczeniach zamkniętych w domu lub biurze warto hodować tzw. rośliny antysmogowe. Rośliny te eliminują szereg zanieczyszczeń zewnętrznych, biologicznych, chemicznych oraz elektromagnetycznych. Dodatkowo rośliny antysmogowe oczyszczają powietrze z amoniaku, ksylenu, benzenu czy formaldehydów. Produkują także…
Więcej- 17 listopada 2020
- By Justyna Ziarko
- choroby roślin, pielęgnacja, porady, zwalczanie i zapobieganie
- (0) Comment
Najczęściej występujące choroby roślin: wiąz, wierzba, wrzos i żywotnik
liść wiązu Wiąz Holenderska choroba wiązów widoczna jest w maju, kiedy to na pojedynczych pędach w obrębie korony dochodzi do gwałtownego więdnięcia, zwijania się i zwisania liści. W niedługim czasie chore liście brązowieją, potem zamierają i opadają. Przy łagodnym przebiegu choroby, podczas całego okresu wegetacyjnego, obserwuje się żółknięcie i zamieranie pojedynczych liści w koronie. Czasami może dojść do zatrzymania rozwoju…
Więcej- 3 listopada 2020
- By Justyna Ziarko
- ciekawostki, prace na ogrodzie, projektowanie ogrodu, zima w ogrodzie
- (0) Comment
Ciemiernik jako zimowa róża w ogrodzie
kwitnący ciemiernik w ogrodzie 🙂 Ciemiernik (Helleborus sp.) jest niewymagającą i odporną na mróz rośliną należącą do rodziny jaskrowatych. Wyróżnić możemy ok. 20 gatunków różniących się między sobą sposobem wyrastania liści (bezpośrednio z ziemi lub na pędach). Blaszki liściowe są skórzaste, klapowane o barwie ciemnozielonej z jasnymi nerwami. Ozdobą są duże, bo 5 cm talerzykowate kwiaty w kolorze białym, różowym,…
Więcej- 27 października 2020
- By Justyna Ziarko
- aktualności, choroby roślin, porady, zwalczanie i zapobieganie
- (0) Comment
Najczęściej występujące choroby roślin: świerk, tamaryszek, tawuła i trzmielina
Świerk Zalanie systemu korzeniowego występuje po okresie obfitych i długotrwałych opadach atmosferycznych, szczególnie jeśli rośliny rosną w glebie zwięzłej lub na terenie o wysokim lustrze wody. Początkowym sygnałem jest brązowienie wierzchołków igieł i ich żółknięcie na pędach. Po odkopaniu systemu korzeniowego widoczne jest zbrunatnienie oraz rozpadanie się korzeni. Zwalczanie i zapobieganie: w miejscach o wysokim lustrze wody dobrze jest zamontować…
Więcej- 15 października 2020
- By Justyna Ziarko
- budki dla ptaków, ciekawostki, prace na ogrodzie
- (0) Comment
Budka dla ptaków
Pomysłowa budka dla ptaków 🙂 Kto z nas nie lubi porannego śpiewu ptaków wiosną? Ten miły akcent sprawia, że wczesne wstawanie do pracy staje się przyjemniejsze 🙂 Co zrobić żeby ptaki zaczęły odwiedzać nasz ogród? Może karmnik lub budka dla ptaków załatwiłyby sprawę? Nie wystarczy dokarmiać zwierząt zimą. Oczywiście montaż karmników i ich systematyczne zaopatrywanie sprawi, że będziemy mieli częstych…
Więcej- 24 września 2020
- By Justyna Ziarko
- choroby roślin, choroby róż, pielęgnacja, plamy na różach, porady, różanecznik, róże, zwalczanie i zapobieganie
- (0) Comment
Najczęściej występujące zmiany chorobowe roślin: róża, różanecznik i sosna
Czarna plamistość zwykle ujawnia się w czerwcu, kiedy to na dolnych liściach występują czerniejące kilkumilimetrowe plamy. (więcej…) Róża Czarna plamistość zwykle ujawnia się w czerwcu, kiedy to na dolnych liściach występują czerniejące kilkumilimetrowe plamy. (więcej…)
Więcej- 10 września 2020
- By Justyna Ziarko
- ciekawostki, pielęgnacja, Przestrzeń publiczna
- (0) Comment
Roślinne ekrany akustyczne
Miasto jest organizmem bezustannie się rozwijającym. Rozrasta się sieć komunikacji, koncentracja zabudowy, usług oraz zakładów produkcyjnych. Wprost proporcjonalnie wzrasta też poziom emitowanego hałasu, który odczuwają mieszkańcy. Ludzie poddawani presji nadmiernego hałasu odczuwają nadmierne zmęczenie, zaburzenia snu, stres i napięcie. W dalszej perspektywie hałas odbija się na jakości wykonywanej pracy, komforcie życia oraz funkcjach poznawczych. (więcej…)
Więcej- 27 sierpnia 2020
- By Justyna Ziarko
- choroby roślin, pielęgnacja, porady, zwalczanie i zapobieganie
- (0) Comment
Najczęściej występujące choroby roślin: ostrokrzew, pięciornik i powojnik
Przestawiamy najczęściej występujące choroby roślin: ostrokrzew, pięciornik i powojnik oraz sposoby zwalczania i zapobiegania chrobom. (więcej…)
Więcej