Cięcie roślin: po przekwitnięciu, wiosenne i letnie
Cięcie roślin ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w zależności od roślin w okresie wiosennym, letnim lub po przekwitnięciu. Głównie zabieg ten przeprowadzany jest w celu pobudzenia roślin do obfitszego kwitnienia i zagęszczenia ich pokroju. Co kilka lat przeprowadza się cięcie odmładzające i corocznie cięcie sanitarne, jeśli zachodzi taka potrzeba.

https://ladnydom.pl/Ogrody/1,162351,3920706,marcowe-ciecie.html

Cięcie po przekwitnięciu wykonuje się głównie na krzewach kwitnących wczesną wiosną, które swoje pąki kwiatowe zawiązują latem poprzedniego roku. Nie należy zwlekać z przeprowadzeniem zabiegu pielęgnacyjnego tych roślin zbyt długo, najlepiej zaraz po zakończeniu kwitnienia lub gdy kwiaty zaczynają tracić walor dekoracyjny. Dzięki temu roślina zdąży zawiązać nowe pąki na pędach tegorocznych i zachwyci nas w nowym roku obfitym kwitnieniem. Zabieg wykonany zbyt późno może przyczynić się do mniejszego, bądź braku kwitnienia w następnym sezonie. Najczęściej ciętymi roślinami są: forsycja, wrzośce, wierzby i tawuły kwitnące wiosną.
Cięcie wiosenne można przeprowadzić u drzew i krzewów owocowych (https://www.secret-garden.pl/ciecie-drzew-owocowych-poradnik) oraz u roślin ozdobnych kwitnących w okresie letnim (VI-IX), a co za tym idzie zawiązujących pąki kwiatowe na młodych tegorocznych pędach. Zazwyczaj pędy skraca się o 1/3 długości oraz dodatkowo w razie konieczności przeprowadza się cięcie sanitarne (usunięcie chorych i suchych pędów). Do gatunków wymagających cięcia wiosennego można zaliczyć m.in. budleję Davida, tamaryszek pięciopręcikowy lub pięciornik krzewiasty. Należy jednak uważać, ponieważ są gatunki kwitnące wczesnym latem, ale zawiązujące pąki na zeszłorocznych pędach np. hortensja ogrodowa czy krzewuszka. Cięcie przeprowadza się wówczas po zakończeniu kwitnienia!
Ostatnim typem cięcia roślin jest cięcie letnie wykonywane głównie u drzew owocowych- cięcie prześwietlające korony drzew oraz u roślin zimozielonych tworzących żywopłoty. Ostatecznym terminem cięcia roślin iglastych jest koniec VIII. Rośliny zdążą jeszcze zasklepić rany i nie wystąpią obawy związane z przemarzaniem. Nie należy jednak ciąć w ogóle roślin iglastych tworzących równy pień (jodła i świerk) oraz o naturalnym pokroju stożkowym. Zabieg może tylko oszpecić rośliny i zdeformować pokrój. W przypadku tych roślin wykonuje się wyłącznie cięcie sanitarne.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *