Jesteś tutaj: Home > ciekawostki, prace na ogrodzie, projektowanie ogrodu, zima w ogrodzie > Ciemiernik jako zimowa róża w ogrodzie

Ciemiernik jako zimowa róża w ogrodzie

kwitnący ciemiernik w ogrodzie 🙂

Ciemiernik (Helleborus sp.) jest niewymagającą i odporną na mróz rośliną należącą do rodziny jaskrowatych ps4 games for free. Wyróżnić możemy ok. 20 gatunków różniących się między sobą sposobem wyrastania liści (bezpośrednio z ziemi lub na pędach). Blaszki liściowe są skórzaste, klapowane o barwie ciemnozielonej z jasnymi nerwami herunterladen. Ozdobą są duże, bo 5 cm talerzykowate kwiaty w kolorze białym, różowym, zielonym bądź purpurowym. Ze względu na ich naturalne górskie pochodzenie (lasy Sudetów lub Bieszczad) nie dziwi okres kwitnienia, który przypada w zależności od odmiany k downloaden ing mt940. XI/ XII – V. Czas kwitnienia uzależniony jest również od temperatury i nasłonecznienia w okresie jesienno-zimowym. Im więcej słonecznych dni jesienią tym szybsze kwitnienie pinterest pinnwand. Ze względu na dekoracyjność kwiatów ciemiernik znany jest jako zimowa róża w ogrodzie.

Ciemierniki nie są trudne w uprawie. Wykazują dużą odporność na mrozy (-15oC) oraz umiarkowane wymagania glebowe, które zależne są od gatunku background pictures mobile for free. Większość lubi żyzne i wilgotne gleby, o odczynie lekko zasadowym bądź obojętnym. Preferują stanowiska półcieniste i zaciszne. Jeśli chcemy, aby rośliny wytwarzały liczne pąki kwiatowe podczas letnich upałów należy je systematycznie podlewać herunterladen. Nawożenie nawozem wieloskładnikowym wczesną wiosną zaspokaja potrzeby „żywieniowe” na cały sezon wegetacyjny.

Pomimo, że Helleborus jest rośliną ogrodową, którą coraz częściej można spotkać na domowych parapetach smart notebook free chip. Warto jednak pamiętać, że wszystkie części ciemiernika są trujące. Zjedzenie nasion, korzeni lub części nadziemnej może powodować zatrucie musik kostenlos downloaden ohne registrieren. Sok zawarty w łodygach jest natomiast odpowiedzialny za powstawanie pęcherzy skórnych. Podczas pielęgnacji należy zachować szczególną ostrożność oraz chronić dzieci przed kontaktem z rośliną herunterladen.

Cieszmy się urokami kwitnącej zimowej róży, czyli poprawnie ciemiernik w ogrodzie 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , ,

Leave a Reply