Wrzesień i październik to miesiące, kiedy należy przygotowywać trawnik do sezonu zimowego dbając o jak najlepsze zabezpieczenie go przed mrozami i śniegiem. Podstawowe jesienne zabiegi wykonane w odpowiednim czasie pozwolą darni na regenerację i spowolnienie wegetacji, co będzie owocowało zdrowym, gęstym i intensywnie zielonym trawnikiem w następnym sezonie. Część zabiegów przeprowadza się przez cały rok, jednak jesienią podlegają one modyfikacji jeśli chodzi o intensywność wykonywania lub skład pierwiastkowy w przypadku nawożenia.

Koszenie trawnika
Zabieg ten wpływa na wygląd, estetykę i gęstość murawy. Regularne koszenie sprzyja rozkrzewianiu się źdźbeł traw, niszczeniu chwastów dwuliściennych oraz zapobiega kwitnieniu traw. Jesień, podobnie jak wiosna jest okresem intensywnego wzrostu trawnika, dlatego musimy pamiętać o koszeniu co 7-10 dni, a tuż przed mrozami, podczas ostatniego zabiegu noże ustawiamy nisko.

Wertykulacja
Polega na pionowym nacięciu darni w celu wydobycia na powierzchnię zbutwiałej trawy oraz zmniejszenia filcu, doprowadzając tym samym do korzeni większej ilości tlenu niezbędnego do prawidłowego wzrostu trawy. Jest to więc jeden z zabiegów regeneracyjnych, przeprowadzany raz w roku (jesienią lub wiosną), zwykle zaczyna się po 2.-3. roku od wysiewu nasion lub w 2. roku po ułożeniu trawnika z rolki. Zabieg ten przeprowadza się na nisko skoszonym i suchym trawniku, szczególnie w miejscach, gdzie prowadzimy walkę z mchem. Ponadto dla lepszego efektu regeneracyjnego wiosną zaleca się dodatkowo przeprowadzenie aeracji (napowietrzenie darni) z piaskowaniem. Jeśli planujemy wertykulację należy wstrzymać się z nawożeniem i wykonać ją dopiero po zakończeniu zabiegu.

Nawożenie trawnika
Przygotowując trawnik do okresu zimowego stosujemy nawóz typowy dla tego okres często w sklepach dostępny pod nazwą „nawóz jesienny”. Zawiera on zmniejszone ilości azotu (N), który pobudza trawę do bujnego wzrostu i wegetacji oraz zwiększoną dawkę potasu (K), który uodparnia darń na suszę, mróz i choroby grzybowe. Stosunek NPK w okresie jesiennym powinien wynosić: 8:1:8.
Pamiętajmy, że zabiegi te nie należy wykonywać zbyt późno, ponieważ nocne przymrozki często występujące pod koniec października, mogą działać na niekorzyść trawnika.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

2 Comments

  • […] Do obowiązkowych prac w ogrodzie na jesień należy zadbanie o trawnik przygotowując go do spadku temperatury i zalegającej pokrywy śnieżnej. Zabiegami typowo jesiennymi są przeprowadzenie wertykulacji (usunięcie starej darni i filcu), aeracja (napowietrzenie korzeni darni) oraz nawożenie (nawóz jesienny!). Warto przeczytać dokładny opis jesiennych zabiegów przeprowadzanych na trawniku. […]

  • […] Pielęgnacja trawnika Do obowiązkowych prac w ogrodzie na jesień należy zadbanie o trawnik przygotowując go do spadku temperatury i zalegającej pokrywy śnieżnej. Zabiegami typowo jesiennymi są przeprowadzenie wertykulacji (usunięcie starej darni i filcu), aeracja (napowietrzenie korzeni darni) oraz nawożenie (nawóz jesienny!). Warto przeczytać dokładny opis jesiennych zabiegów przeprowadzanych na trawniku. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *