Kamień w ogrodzie
Kamień w ogrodzie
https://pl.pinterest.com/pin/344806915215816388/

Surowce naturalne stosowane są w architekturze ogrodowej od wielu lat. Z reguły były one aranżowane osobno jednak współczesny trend zakłada łączenie tych dwóch na pozór nie pasujących do siebie elementów. Kamień i drewno w ogrodzie nadają uroku i wyjątkowości.

Wybrane surowce na pozór do siebie nie pasują. Kamień jest zimny i ochładza miejsce, natomiast drewno nadaje przytulności i ociepla przestrzeń. W połączeniu równoważą się tworząc ciekawą ogrodową aranżację. Zarówno kamień jak i drewno w ogrodzie głównie wykorzystywane są jako budulec nawierzchni. Tworzą różnego rodzaju ścieżki i pomosty ułatwiające przemieszczanie się w ogrodowej przestrzeni. Są bardzo popularne ze względu na swoją trwałość, uniwersalność, łatwość czyszczenia i konserwacji oraz naturalność. Dodatkowo występują one w różnych odcieniach i tonacjach, co umożliwia zastosowanie w przeróżnych stylach.

drewno w ogrodzie
https://pl.pinterest.com/kaziskalinkowsk/drewno-w-ogrodzie/

Jak zatem łączyć kamień i drewno w ogrodzie żeby tworzyły harmonijną całość? Najważniejsze jest łączenie faktur i znalezienie wspólnego punktu w obu materiałach. Występujące w kamieniu ciemniejsze rysy lub kropki powinny mieć dopełnienie w kolorze drewna. Ciepłe barwy kamienia komponują się z jasnymi odcieniami drewna. Natomiast połączenie jasnych kamieni z ciemnym drewnem nada elegancji. Asortyment dostępny w sklepach daje nam możliwości na stworzenie wielu unikatowych połączeń i znalezienie nieszablonowych rozwiązań. Podczas doboru surowców ważne jest, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na panujący w ogrodzie styl i obecną (lub planowaną) roślinność. Mają być one spójne z otoczeniem, a nie być jego odrębną częścią. Tylko takie połączenie sprawi, że ogród będzie wyglądał wyjątkowo.

Kamień i drewno w ogrodzie jest ponadczasową kompozycją, która w połączeniu z roślinnością nada niepowtarzalnego charakteru w ogrodzie. Zwłaszcza wieczorami, kiedy działa gra świateł i eksponuje najciekawsze elementy ogrodowe.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *