Najczęściej występujące choroby roślin: azalia, berberys, budleja

Azalia

Zgnilizna korzeni i podstawy pędu (fytoftoroza) objawia się brązowieniem i więdnięciem wierzchołkowych liści pojedynczych pędów. Z czasem choroba rozprzestrzenia się na całą roślinę prowadząc do jej zamierania. System korzeniowy ma natomiast zbrunatniałe korzenie włośnikowe i jest znacznie zredukowany, u podstawy pędu widoczna zgnilizna. Zwalczanie i zapobieganie: zarażone rośliny należy usunąć z ogrodu, a miejsce odkazić stosując przystosowany preparat np. Agrosteril 110 SL. Po posadzeniu nowych roślin w to samo miejsce podlać je środkami takimi jak Proplant 722 SL lub Polyversum WP. Po 2-3 tygodniach zabieg należy powtórzyć.

Plamistość pierścieniowa azalii cechuje się szarobrązowymi (potem brunatnymi) pojedynczymi plamami na młodych liściach oraz występującymi na obu stronach blaszki skupiskami zarodników, które z czasem czarnieją. Obserwuje się zamieranie części lub całych liści. Zwalczanie i zapobieganie: porażone liście należy usunąć i spalić, a pozostałą część rośliny opryskać 2-3-krotnie co 7-10 dni fungicydem np. Biosept Active.

Berberys

Bakteryjna plamistość liści ujawnia się purpurowymi lub czarnymi plamami widocznymi po obu stronach blaszki liściowej. Z czasem oznaki chorobowe powiększają się i zasychają, a same liście ulegają deformacji i przedwcześnie opadają. Bakterie przenoszą się wraz z kroplami deszczu infekując kolejne pędy i rośliny. Zwalczanie i zapobieganie: zainfekowanie liście i pędy usunąć z rośliny, którą następnie należy podlać Miedzianem 50 WP lub Bioseptem Active.

Mączniak prawdziwy widoczny jest szczególnie wiosną, kiedy to na młodych liściach i pędach pojawia się biały nalot grzybni. Mogą być również widoczne czarne punkty- otocznie zarodnikowania workowego. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu porażonych pędów należy je wyciąć i spalić, a samą roślinę opryskać fungicydem np. Score 250 EC.

Budleja

Brunatna plamistość liści uwidacznia się drobnymi brązowymi plamami rozmieszczonymi pomiędzy nerwami na wierzchniej stronie blaszki liściowej oraz szarym nalotem grzybowym na spodniej stronie liścia. Silnie porażone liście żółkną i opadają. Rozwojowi choroby sprzyjają wysoka wilgotność i częste opady deszczu. Zwalczanie i zapobieganie: nie należy sadzić roślin zbyt blisko siebie oraz systematycznie usuwać chwasty rosnące w pobliżu budlei. Porażone liście trzeba usuwać, a same rośliny opryskać 2-krotnie preparatem Topsin M 500 SC.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *