Najczęściej występujące choroby roślin: cis i dereń

Cis

Fytoftoroza cisa widoczna z reguły jest po jednej stronie rośliny, gdzie pojedyncze igły brązowieją stopniowo rozszerzając się na cały pęd. Korzenie dotknięte są zgnilizną, a po ścięciu ich kory widać zaczerwienienie drewna. Zaatakowane pędy stopniowo zamierają. Zwalczanie i zapobieganie: zaatakowane rośliny (lub pojedyncze pędy) należy usunąć, a następnie podlać je Proplantem 722 SL 2-krotnie w odstępie 7-10 dniowym. Oprócz zainfekowanych roślin warto także podlać profilaktycznie cisy rosnące w pobliżu.

Rak pędów cisa szczególnie widoczny jest u roślin jednorocznych. U nasady pędów pojawiają się lekko zagłębione plamy przemieszczające się wzdłuż łodygi i obejmujące jej obwód. Pęd zamiera nad miejscem porażenia. Zwalczanie i zapobieganie: nie należy dopuszczać do nadmiernego zagęszczania się roślin, a w przypadku pojawienia się symptomów chorobowych należy usunąć zarażone pędy i opryskać 2- krotnie krzewy Topsinem M 500 SC w odstępie 7-10 dniowym.

Dereń

Mączniak prawdziwy, który charakteryzuje się delikatnym mączystym nalotem pojawiającym się po obu stronach blaszki liściowej. Przy dużych różnicach wilgotnościowych i temperaturowych w ciągu doby nalot wkrótce pokrywa cała powierzchnię liścia. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów nie należy dopuszczać do zwilżania liści w czasie podlewania, a roślinę opryskać 2- krotnie fungicydem przeciw mączniakowi.

Septorioza charakteryzuje się występowaniem na liściach nowo rozwijających się kilkumilimetrowych brązowych plam. Z czasem plamy te powiększają się i szarzeją, a wokół nich pozostaje brązowa obwódka. Liście żółkną, więdną i masowo opadają. Do gatunków szczególnie podatnych na tę chorobę zaliczamy derenia białego (Cornus alba) ‘Sibirica’. Zwalczanie i zapobieganie: usuwać zainfekowane liście i nie dopuszczać do pozostawiania ich na podłożu. Podczas podlewania strumień wody należy kierować na podłoże. Samą roślinę opryskuje się Topsinem M 500 SC 2-3-krotnie w odstępie 7-10 dniowym.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *