Jesteś tutaj: Home > choroby roślin, pielęgnacja, porady, zwalczanie i zapobieganie > Najczęściej występujące choroby roślin: jałowiec, jodła i katalpa

Najczęściej występujące choroby roślin: jałowiec, jodła i katalpa

Fytoftoroza jałowca

Jałowiec

Fytoftoroza jałowców płożących objawia się szarzeniem, żółknięciem i brunatnieniem pojedynczych pędów powodujących zamieranie rośliny windows 7 download deutsch kostenlos vollversion. Po wykopaniu widoczna jest zgnilizna podstawy pędu i korzeni. Zwalczanie i zapobieganie: usunąć zarażone pędy, a w razie konieczności całą roślinę witch it herunterladen. Podłoże należy odkazić, a zainfekowaną roślinę (jeśli została) i inne rosnące w pobliżu podlać 2-krotnie w odstępach 7-10 dni Previcurem Energy 840 SL sketchup pro nederlands gratis downloaden.

Rizoktonioza podstawy pędu charakteryzuje się przejaśnieniem pojedynczych pędów i brązowieniem wierzchołków. U podstawy pędów zauważalna jest niewielka brązowa plama, która z czasem rozszerza się na obwodzie powerpoint folienmaster download kostenlos. Dochodzi do zamierania pojedynczych pędów. Zwalczanie i zapobieganie: należy usunąć zainfekowane pędy, a samą roślinę opryskać 2-krotnie w odstępie 10 dni Topsinem M 500 SC sap transporte downloaden.

Jodła

Osutka zwyczajna jodły, której objawy zaczynają być widoczne od lipca, na wierzchniej stronie igieł formują się czarne skupiska zarodnikowania grzyba facebook chatverlauf herunterladen. Natomiast na spodniej stronie igieł, wzdłuż nerwu głównego powstają wypukłe miseczki stadium workowego patogenu (czarne). Zarodniki infekują roślinę następnego roku w okresie V-VI powodując żółknięcie, brązowienie i stopniowe opadanie igieł stl datei downloaden. Zwalczanie i zapobieganie: podczas podlewania nie należy dopuszczać do zwilżania igieł, a w przypadku zainfekowania w poprzednim sezonie rośliny podlewa się od maja kilkukrotnie co 14 dni Topsinem M 500 SC 3 wins full version full version for free.

Surmia bignoniowata (katalpa)

Werticilioza uwidacznia się latem, kiedy to temperatura podłoża wynosi 12-25oC videos you tube. Pojedyncze pędy w koronie gwałtownie więdną, ich liście żółkną i obumierają, a po dłuższym czasie opadają. Może dojść do zamierania pędów lub całych roślin download youtube videos as mp3. Objawy często pojawiają się w jednym roku, a w następnym katalpa sprawia wrażenie zdrowej. Patogen rozwija się w podłożu, gdzie dochodzi do infekcji korzenia poprzez rany i kontakt zdrowych korzeni z chorymi. Zwalczanie i zapobieganie: należy usunąć porażone pędy, zaś zainfekowaną roślinę oraz sąsiadujące z nią podatne gatunki opryskać Topsinem M 500 SC.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , ,

Leave a Reply