Jesteś tutaj: Home > choroby roślin, pielęgnacja, porady, zwalczanie i zapobieganie > Najczęściej występujące choroby roślin: leszczyna, lilak i magnolia

Najczęściej występujące choroby roślin: leszczyna, lilak i magnolia

Choroby leszczyny

Leszczyna

Monilioza charakteryzuje się występowaniem ciemnobrązowych, zagłębionych plam występujących na zielonych okrywach owoców Download gta 5 for pc. Zainfekowane owoce ulegają mumifikacji, a na ich powierzchni pojawiają się skupiska zarodnikowania grzyby. Owoce są w środku puste, obumierają i opadają herunterladen. Rozwojowi patogenu sprzyja nadmierne zagęszczenie roślin oraz częste opady deszczu i temperatura 22-27oC. Zwalczanie i zapobieganie: usuwamy zainfekowane owoce, a roślinę opryskujemy 3-4- krotnie co 10-14 dni Topsinem M 500 SC wie von youtube musik downloaden.

Lilak

Nieinfekcyjna plamistość liści objawia się występowaniem chlorotycznych, żółtych plam wzdłuż nerwów głównych blitzer.de plus android kostenlos. Szczególnie widoczna jest na najmłodszych liściach w okresie letnim. Z czasem liście te brązowieją i obumierają, ulegając przy tym deformacji oraz wybrzuszając się w charakterystyczny sposób do góry rezepte downloaden von radio drs 1. Wzrost liści jest zahamowany, a kwiaty tracą swoje walory estetyczne. Przyczyną występowania plamistości jest problem w przewodzeniu wody z korzeni do części nadziemnej cheat engine herunterladen. Spowodowany jest on uszkodzeniem podstawy pędu zimą. Zwalczanie i zapobieganie: usuwamy porażone konary i silnie uszkodzone rośliny.

Bakterioza lilaka widoczna jest na liściach jako okrągłe, wodniste i ciemnobrązowe plamy otoczone żółtobrązową obwódką bau simulator kostenlos downloaden android. Z czasem plamy zlewają się obejmując przy tym znaczną powierzchnię liścia. Plamy występują także na niezdrewniałych pędach. W momencie, gdy nekroza obejmie cały obwód pędu część znajdująca się powyżej zamiera fishdom kostenlosen vollversion. Wierzchołki wraz z liśćmi ulegają przy tym deformacji. Uszkodzone są również pąki kwiatowe, które nie rozwijają się lub zaraz po rozwinięciu zamierają panflötenmusik kostenlos herunterladen. Rozwojowi choroby i rozprzestrzenianiu się bakterii sprzyjają opady deszczu lub pośrednictwo owadów. Zwalczanie i zapobieganie: chore pędy usuwamy oraz nie dopuszczamy do zranienia tkanek podczas wykonywanych prac pielęgnacyjnych download music on ps4. Należy także opryskać rośliny Miedzianem 50 WP 2-3-krotnie w odstępie 7-10 dniowym.

Kwiatostan magnolii

Magnolia

Przemarznięcie kwiatów jest chorobą nieinfekcyjną objawiającą się dużymi wodnistymi (brązowymi) plamami powstającymi na płatkach kwiatowych. Przyczyną infekcji jest gwałtowny spadek temperatury w ciągu nocy. W wyniku czego uszkodzone kwiaty stają się podatne na działanie grzybów. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać obumarłe pąki i kwiaty, a samą roślinę opryskujemy środkiem zapobiegającym rozwojowi szarej pleśni np. Biosept Active.

Antraknoza widoczna jest na liściach, gdzie powstają duże (brązowe) okrągłe lub owalne plamy, otoczone żółtą obwódką i posiadające wyraźne brzegi. Uszkodzenia mogą wystąpić na różnych wysokościach pędu. Liście ulegają deformacji, następnie żółkną lub brązowieją i opadają. Częste opady deszczu i temperatura powyżej 20oC sprzyjają rozwojowi grzyba i nasileniu objawów chorobowych. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać porażone pędy i opadłe liście, natomiast zainfekowane rośliny opryskać 2-3-krotnie w odstępie 7-10 dniowym Topsinem M 500 SC.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , , ,

Leave a Reply