Jesteś tutaj: Home > choroby roślin, pielęgnacja, porady, zwalczanie i zapobieganie > Najczęściej występujące choroby roślin: leszczyna, lilak i magnolia

Najczęściej występujące choroby roślin: leszczyna, lilak i magnolia

Przedstawiamy najczęściej występujące choroby roślin: leszczyna, lilak i magnolia oraz sposoby ich zwalczania i zapobiegania Download gta 5 for pc.

Leszczyna

Monilioza charakteryzuje się występowaniem ciemnobrązowych, zagłębionych plam występujących na zielonych okrywach owoców herunterladen. Zainfekowane owoce ulegają mumifikacji, a na ich powierzchni pojawiają się skupiska zarodnikowania grzyby. Owoce są w środku puste, obumierają i opadają wie von youtube musik downloaden. Rozwojowi patogenu sprzyja nadmierne zagęszczenie roślin oraz częste opady deszczu i temperatura 22-27oC. Zwalczanie i zapobieganie: usuwamy zainfekowane owoce, a roślinę opryskujemy 3-4- krotnie co 10-14 dni Topsinem M 500 SC blitzer.de plus android kostenlos.

Lilak

Nieinfekcyjna plamistość liści objawia się występowaniem chlorotycznych, żółtych plam wzdłuż nerwów głównych rezepte downloaden von radio drs 1. Szczególnie widoczna jest na najmłodszych liściach w okresie letnim. Z czasem liście te brązowieją i obumierają, ulegając przy tym deformacji oraz wybrzuszając się w charakterystyczny sposób do góry cheat engine herunterladen. Wzrost liści jest zahamowany, a kwiaty tracą swoje walory estetyczne. Przyczyną występowania plamistości jest problem w przewodzeniu wody z korzeni do części nadziemnej bau simulator kostenlos downloaden android. Spowodowany jest on uszkodzeniem podstawy pędu zimą. Zwalczanie i zapobieganie: usuwamy porażone konary i silnie uszkodzone rośliny.

Bakterioza lilaka widoczna jest na liściach jako okrągłe, wodniste i ciemnobrązowe plamy otoczone żółtobrązową obwódką fishdom kostenlosen vollversion. Z czasem plamy zlewają się obejmując przy tym znaczną powierzchnię liścia. Plamy występują także na niezdrewniałych pędach. W momencie, gdy nekroza obejmie cały obwód pędu część znajdująca się powyżej zamiera panflötenmusik kostenlos herunterladen. Wierzchołki wraz z liśćmi ulegają przy tym deformacji. Uszkodzone są również pąki kwiatowe, które nie rozwijają się lub zaraz po rozwinięciu zamierają download music on ps4. Rozwojowi choroby i rozprzestrzenianiu się bakterii sprzyjają opady deszczu lub pośrednictwo owadów. Zwalczanie i zapobieganie: chore pędy usuwamy oraz nie dopuszczamy do zranienia tkanek podczas wykonywanych prac pielęgnacyjnych. Należy także opryskać rośliny Miedzianem 50 WP 2-3-krotnie w odstępie 7-10 dniowym.

Magnolia

Przemarznięcie kwiatów jest chorobą nieinfekcyjną objawiającą się dużymi wodnistymi (brązowymi) plamami powstającymi na płatkach kwiatowych. Przyczyną infekcji jest gwałtowny spadek temperatury w ciągu nocy. W wyniku czego uszkodzone kwiaty stają się podatne na działanie grzybów. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać obumarłe pąki i kwiaty, a samą roślinę opryskujemy środkiem zapobiegającym rozwojowi szarej pleśni np. Biosept Active.

Antraknoza widoczna jest na liściach, gdzie powstają duże (brązowe) okrągłe lub owalne plamy, otoczone żółtą obwódką i posiadające wyraźne brzegi. Uszkodzenia mogą wystąpić na różnych wysokościach pędu. Liście ulegają deformacji, następnie żółkną lub brązowieją i opadają. Częste opady deszczu i temperatura powyżej 20oC sprzyjają rozwojowi grzyba i nasileniu objawów chorobowych. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać porażone pędy i opadłe liście, natomiast zainfekowane rośliny opryskać 2-3-krotnie w odstępie 7-10 dniowym Topsinem M 500 SC.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , , ,

Leave a Reply