Jesteś tutaj: Home > choroby roślin, pielęgnacja, porady, zwalczanie i zapobieganie > Najczęściej występujące choroby roślin: ostrokrzew, pięciornik i powojnik

Najczęściej występujące choroby roślin: ostrokrzew, pięciornik i powojnik

Przestawiamy najczęściej występujące choroby roślin: ostrokrzew, pięciornik i powojnik oraz sposoby zwalczania i zapobiegania chrobom adobe photoshop ältere version herunterladen.

Ostrokrzew

Zamieranie brzegów liści widoczne jest pod koniec mroźnej zimy, kiedy to brzegi liści zmieniają zabarwienie na jasnobrązowe i obumierają youtube apps herunterladen. Nowe liście i pędy mogą maskować obumarłe blaszki. Przyczyną występowania choroby są wysuszające wiatry, wiosenna wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza xls. Transpirując krzew traci wodę w liściach i pędach, a zamarznięte podłoże uniemożliwia im pobieranie wody przez system korzeniowy. Zwalczanie i zapobieganie: rośliny najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych od wiosennych wiatrów, w czasie zagrożenia warto okrywać je włókniną abp downloaden. Porażone pędy i liście należy usuwać wiosną, a roślinę opryskać Topsinem M 500 SC.

Plamistość liści objawia się występowaniem pojedynczych jasnobrązowych wodnistych plam, które z czasem zasychają download videos from arte tv. Wskutek wzrostu blaszki liściowej obumarłe tkanki pękają, prawie całkowicie się wykruszają powodując powstawanie charakterystycznych dziur. Patogen przenoszony jest na kolejne rośliny za pośrednictwem kropli rozpryskującej się wody hörbücher fantasy kostenlos downloaden. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać porażone liście i systematycznie wyrywać chwasty rosnące w pobliżu krzewu. Po stwierdzeniu objawów rośliny opryskać 1-2-krotnie Topsinem M 500 SC where to open office.

Pięciornik

Przesuszenie roślin jest chorobą nieinfekcyjną objawiającą się latem podczas długotrwałej suszy, niedostatecznym podlewaniu roślin lub przy uprawie na podłożu piaszczystym hay day kostenlosen. Wówczas liście brązowieją od brzegów, rolują się, obumierają i opadają. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać opadłe liście, a w okresie suszy rośliny systematycznie podlewać herunterladen.

Mączniak prawdziwy szczególnie widoczny jest na najmłodszych pędach i liściach, gdzie występuje biały mączysty nalot grzybni fortnite download xbox one. Z upływem kilku dni nalot pokrywa całą powierzchnię rośliny. Warunkami sprzyjającymi są duże różnice temperatury w ciągu doby (lato-jesień), oprawa w miejscach zacienionych i częste opady deszczu. Zwalczanie i zapobieganie: przy podlewaniu roślin należy zwrócić uwagę, aby nie zwilżać liści, podłoże warto wysypać korą sosnową utrzymującą niską wilgotność powietrza. Samą zainfekowaną roślinę dobrze jest opryskać fungicydem Domark 100 EC.

Powojnik

Askochytoza powojnika objawia się występowaniem okrągłych lub lekko wydłużonych brązowych plam z ciemniejszą obwódką, rozmieszczonych na różnej wysokości pędu. W miejscach infekcji pędy łatwo się wyłamują, co prowadzi do ich zamierania powyżej miejsca porażenia. Zwalczanie i zapobieganie: wczesną wiosną należy wycinać pędy z objawami chorobowymi występującymi na łodygach. Natomiast po wystąpieniu sporadycznych plam na liściach w okresie wegetacji warto opryskać rośliny 2-4-krotnie stosując Domark 100 EC.

Szara pleśń widoczna jest na kwiatach w postaci okrągłych i licznych plam. Objawy te występują podczas długotrwałej dżdżystej pogodzie, kiedy to początkowo brązowieją wierzchołki pędów i zamierają na długości kilku centymetrów. Zwalczanie i zapobieganie: przed spodziewanymi długotrwałymi opadami deszczu należy opryskać roślinę Bioseptem Active, a po zauważeniu sporadycznych plam warto zastosować środek Rovral 255 SC.

Tags: , , ,

Leave a Reply