Pnącza w ogrodzie

Powojniki to wg wielu najładniejsze pnącza w ogrodzie, które mają szerokie zastosowanie zarówno jako ozdoba w ogrodach w celu osłonięcia niechcianych ścian lub płotów, na tarasach czy w donicach. W zależności od gatunku i odmiany mają różną porę kwitnienia i barwę kwiatów. Umiejętne dobranie pnączy pozwala na cieszenie się ich urokiem od wiosny do jesieni.

Wśród clematisów wyróżniamy odmiany:
– wielkowiatowe (kolory: biały, niebieski, fioletowy, granatowy, różowy, czerwony, paskowane)
– botaniczne kwitnące IV-VI (kolory: cytrynowożółty, różowy, purpurowy, niebieski, fioletowy, biały) oraz kwitnące VI-X (kolor: żółty)
– bylinowe

STANOWISKO: clematisy najlepiej rosną na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, gdy podstawa krzewu jest zacieniona, a góra w słońcu. Nie tolerują gleb bardzo piaszczystych i gliniastych oraz miejsc wietrznych.

SADZENIE: pnącza z pojemników można sadzić w okresie k. III- poł. XI, w odległości ok. 30 cm od murów oraz drzew i krzewów. Dół pod roślinę powinien mieć wymiary 60x60x60 cm, na samym spodzie usypuje się drenaż ze żwiru, następnie ziemię ogrodową mieszamy z odkwaszonym torfem i sadzimy pnącze 1-10 cm głębiej niż rosła w pojemniku (zależnie od odmiany). W celu ograniczenia parowania wody dobrze jest podłoże wyściółkować korą. Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy.

PIELĘGNACJA: powojniki są dość mrozoodporne, ale dobrze jest zabezpieczyć je przed zimą obsypując podstawę rośliny korą lub trocinami. Wiosną II-III clematisy przycina się na wys. 100-150 cm (wielkokwiatowe wcześnie kwitnące) lub 30-50 cm (wielokwiatowe późno kwitnące, grupa Viticella i Tangunica), 1 cm nad zdrowym pąkiem. Nie tniemy clematisów botanicznych kwitnących wiosną, natomiast powojniki bylinowe przycina się w III 1-10 cm od podstawy. Od drugiego roku od posadzenia zaleca się stosowanie nawozów do pnączy.

UPRAWA W POJEMNIKACH: można uprawiać je w pojemnikach z drenażem (nie mniejszych jak 10l). Sadzenie wygląda podobnie jak do gruntu, wymagane jest jednak intensywne podlewanie i nawożenie. Clematisy uprawiane w pojemnikach należy zimować w chłodnej piwnicy lub w ogrodzie izolując pojemnik z każdej strony (również od spodu) na grubości 10-15 cm.

Warto również sprawdzić co może zagrażać powojnikom.
Znając zasady sadzenia i pielęgnacji powojników cieszmy się urokiem ich kwiatów przez cały sezon wegetacyjny niezależnie od tego, czy mamy duży ogród, czy mały balkon 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *