Najczęściej występujące choroby roślin: jałowiec, jodła i katalpa

Fytoftoroza jałowca

Jałowiec

Fytoftoroza jałowców płożących objawia się szarzeniem, żółknięciem i brunatnieniem pojedynczych pędów powodujących zamieranie rośliny windows 7 download deutsch kostenlos vollversion. Po wykopaniu widoczna jest zgnilizna podstawy pędu i korzeni. Zwalczanie i zapobieganie: usunąć zarażone pędy, a w razie konieczności całą roślinę witch it herunterladen. Podłoże należy odkazić, a zainfekowaną roślinę (jeśli została) i inne rosnące w pobliżu podlać 2-krotnie w odstępach 7-10 dni Previcurem Energy 840 SL sketchup pro nederlands gratis downloaden.

Rizoktonioza podstawy pędu charakteryzuje się przejaśnieniem pojedynczych pędów i brązowieniem wierzchołków. U podstawy pędów zauważalna jest niewielka brązowa plama, która z czasem rozszerza się na obwodzie powerpoint folienmaster download kostenlos. Dochodzi do zamierania pojedynczych pędów. Zwalczanie i zapobieganie: należy usunąć zainfekowane pędy, a samą roślinę opryskać 2-krotnie w odstępie 10 dni Topsinem M 500 SC sap transporte downloaden.

Jodła

Osutka zwyczajna jodły, której objawy zaczynają być widoczne od lipca, na wierzchniej stronie igieł formują się czarne skupiska zarodnikowania grzyba facebook chatverlauf herunterladen. Natomiast na spodniej stronie igieł, wzdłuż nerwu głównego powstają wypukłe miseczki stadium workowego patogenu (czarne). Zarodniki infekują roślinę następnego roku w okresie V-VI powodując żółknięcie, brązowienie i stopniowe opadanie igieł stl datei downloaden. Zwalczanie i zapobieganie: podczas podlewania nie należy dopuszczać do zwilżania igieł, a w przypadku zainfekowania w poprzednim sezonie rośliny podlewa się od maja kilkukrotnie co 14 dni Topsinem M 500 SC 3 wins full version full version for free.

Surmia bignoniowata (katalpa)

Werticilioza uwidacznia się latem, kiedy to temperatura podłoża wynosi 12-25oC videos you tube. Pojedyncze pędy w koronie gwałtownie więdną, ich liście żółkną i obumierają, a po dłuższym czasie opadają. Może dojść do zamierania pędów lub całych roślin download youtube videos as mp3. Objawy często pojawiają się w jednym roku, a w następnym katalpa sprawia wrażenie zdrowej. Patogen rozwija się w podłożu, gdzie dochodzi do infekcji korzenia poprzez rany i kontakt zdrowych korzeni z chorymi. Zwalczanie i zapobieganie: należy usunąć porażone pędy, zaś zainfekowaną roślinę oraz sąsiadujące z nią podatne gatunki opryskać Topsinem M 500 SC.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , ,

Potencjał przestrzeni niewykorzystywanej – torowiska tramwajowe cz. 1

zielone torowiska tramwajowe 🙂

Wiele miast w Polsce posiada lepiej lub gorzej zagospodarowany teren przeznaczony pod komunikację tramwajową ran herunterladen. Zagospodarowanie to ma zwykle charakter powtarzalny i monotonny (płyty betonowe, żwir lub nawierzchnia ulic). Dominują torowiska tramwajowe wydzielone din 276. Pokryte są one kruszywem z niewielkimi terenami zieleni w pasach ochronnych rozgraniczających tor od jezdni lub torowiska wbudowane w jezdni. W ostatnich latach pojawiają się jednak pozytywne przykłady herunterladen. W Krakowie, w Poznaniu, w Sosnowcu czy w Warszawie można zauważyć coraz to nowocześniejsze tabory tramwajowe. Zauważalny wzrost świadomości proekologicznej oraz zmiany w przepisach prawnych przyczyniają się do coraz częstszego stosowania roślinnego pokrycia nawierzchni torowisk tramwajowych Download dynoro in my mind for free.

Torowiska tramwajowe w przestrzeni miejskiej to tytułowe miejsca z ukrytym potencjałem, pełnią aktualnie jedynie funkcje komunikacyjne bücher herunterladen für kindle. Posiadają jednak potencjał, by stać się jednym z ważnych elementów szerokiej sieci zieleni przyulicznej. Przestrzeń miejska jest środowiskiem specyficznym i wymagającym w stosunku do roślinności amazon prime musicen. ,,Zielone torowiska” tramwajowe zalicza się do zieleni miejskiej. Wymaga się więc, by zastosowane gatunki charakteryzowały się wysoką odpornością na czynniki stresujące: uszkodzenia mechaniczne, wysokie stężenie substancji i pierwiastków szkodliwych
w tym zasolenie oraz warunki klimatyczne takie jak: wysokie temperatury, nasłonecznienie i okresowe braki wody rav datei downloaden.

Rozchodniki i rojniki są roślinami niewielkimi, ale posiadającymi barwne kwiatostany i liście. Co najważniejsze gatunki te są odporne na wymienione powyżej warunki stresogenne hoe apps downloaden samsung smart tv 2014. Maty rozchodnikowe są rozwiązaniem, które daje dużo więcej opcji i dostarcza więcej efektów wizualnych niż darń powszechnie stosowana. Mnogość barw gatunków roślin z rodzaju Sedum i Sempervivum oraz traw i ziół pozwala na komponowanie zagospodarowania zmiennego w zależności od pory roku czy nasłonecznienia torowiska film herunterladen strafe. Rozwiązanie to posiada jeszcze jeden ważny atut- dość intensywny rozrost roślin pozwala na uzupełnianie ewentualnych ubytków przy niewielkich kosztach whatsapp voor pc.

mgr inż. architektury krajobrazu Paulina Habrzyk

Tags: , ,

Najczęściej występujące choroby roślin: hortensja i irga

Hortensja bukietowa

Hortensja

Rizoktonioza hortensji może występować na roślinach zróżnicowanych gatunkowo, rosnących w dużym zagęszczeniu herunterladen. Zahamowany wzrost, jaśnienie barwy liści i ich więdnięcie świadczą o początkach choroby. Dodatkowo młode i niezdrewniałe pędy brązowieją, zgnilizna rozszerza się od nasady ku górze krzewu Download sims 3 online. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów należy usunąć porażone pędy i dokładnie opryskać roślinę środkiem Rizolex 50 WP mio cyclo 505 route. Zabieg należy powtórzyć po 14-21 dniach od pierwszego zastosowania.

Pierścieniowa plamistość liści hortensji jest chorobą, która pojawiła się stosunkowo niedawno busse für omsi 2 herunterladen. Początkowo na blaszkach widać ciemnozielone zapadłe plamy, które stopniowo brązowieją i szarzeją. Na powierzchni, po obu stronach liścia tworzą się okrągłe, brązowiejące i czerniejące skupiska zarodników wo kann ich spiele downloaden. Zwalczanie i zapobieganie: rozwojowi patogenu sprzyja wysoka wilgotność i zagęszczenie krzewów. Należy usuwać porażone liście oraz wygrabić je dokładnie jesienią far cry 2 free download full version german pc. Jeśli choroba pojawi się w okresie wegetacji można opryskać ją 2-3-krotnie co 7-12 dni stosując Baymat Ultra 0,015 AE. Natomiast późną jesienią stosuje się 1% olej rzepakowy cs6 downloaden.

Irga

Irga

Fytoftoroza irgi objawia się brązowieniem wierzchołków liści po jednej stronie rośliny, a następnie widoczne jest rozprzestrzenienie zgnilizny na całe blaszki battlefield 4 kostenlosen vollversion deutsch. Z upływem czasu porażone pędy i całe rośliny zamierają. Zwalczanie i zapobieganie: po stwierdzeniu choroby porażone pędy lub całe rośliny należy usunąć, glebę odkazić preparatem Proplant 722 SL latest version of itunes. Tą samą substancją podlewamy zainfekowaną (ale nie usuniętą) roślinę i krzewy rosnące wokół chorej irgi. Zabieg należy powtórzyć po 10-14 dniach od pierwszego zastosowania deutsch apk herunterladen.

Rizoktonioza irgi podobnie jak u hortensji przejawia się jaśnieniem pojedynczych liści na pędach. Następnie brązowienie wierzchołków liści rozszerza się na całe blaszki. Pojedyncze pędy zamierają. Zwalczanie i zapobieganie: w celu zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się choroby, po zauważeniu pierwszych symptomów należy usunąć porażone pędy i 2-krotnie opryskać roślinę Topsinem M 500 SC w odstępie 14-dniowym.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , ,

Rdza traw- czy jest groźna dla trawnika?

Źdźbła traw porażone przez rdzę

Czasami w okresie jesiennym trawnik nie wygląda tak jak tego oczekujemy versandmarke herunterladen geht nicht. Obecne są brązowe placki i darń jest w odcieniu słabo nasyconej zieleni. Przy zbliżeniu źdźbeł zaobserwować można brązowo-rdzawe skupiska zarodników finanzamt vordrucke zum herunterladen. Czy taki wygląd trawnika jest normalny? Najprawdopodobniej trawnik został porażony grzybami rdzawnikowymi z rodzaju Puccinia i Uromyces, które sprzyjają rozwojowi infekcji zwanej rdzą traw Download free flashlight. W zależności od zabarwienia plam na trawniku możemy mieć do czynienia z rdzą źdźbłową (na liściach widoczne są brunatno-pomarańczowe skupiska zarodników), bądź rdzą żółtą (skupiska zarodników są żółte, początek na czubku liścia) gta spielen kostenlos download.

Trawnik porażony rdzą traw

Objawy chorobowe i nazwy grzybów brzmią poważnie, ale czy sama rdza traw jest groźna dla kondycji trawnika outlook 2013 download kostenlos? Odpowiedź brzmi: nie. Generalnie nie mają one dużego wpływu na wygląd trawnika regularnie nawożonego i koszonego wie kann ich serien bei amazon prime downloaden. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku darni z dominującą wiechliną łąkową, gdzie „kuleje” aspekt wizualny w okresie jesiennym. Szczególnie w przypadku nieregularnego nawożenia, wysokiego koszenia i chłodnej pogody powodującej zahamowanie wzrostu traw herunterladen. Co zrobić w takim przypadku? Najlepiej wykonać wertykulację, która rozluźni darń i usunie część źdźbeł z zarodnikami. Ponadto zastosować nawóz bogaty w azot (konieczne jest regularne nawożenie nawozami odpowiednimi do pory roku) oraz opryskać trawnik środkiem grzybobójczym zwalczającym choroby trawników Download apps for samsung smart tv. Przy wykonaniu tych czynności oraz regularnym koszeniu i nawożeniu trawnika w następnym sezonie problem powinien się już nie powtarzać. Przy trawnikach z dominacją wiechliny łąkowej można profilaktycznie 2x w sezonie zastosować środek grzybobójczy.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym „lekarstwem” na zdrowy wygląd trawnika jest regularna pielęgnacja i wczesna reakcja na niepokojące nas symptomy 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , , ,

Najczęściej występujące choroby roślin: forsycja, glicynia i głóg

Forsycja pośrednia krzew

Forsycja

Plamistość liści charakteryzuje się pojawiającymi się pojedynczo brązowymi plamami o kształcie okrągłym lub owalnym herunterladen. Po pewnym czasie plamy zasychają, a przy dużym nasileniu chorobowym liście przedwcześnie żółkną i opadają. Zarodniki patogenu przenoszone są podczas deszczu na sąsiednie rośliny sim city 4 for free. Zwalczanie i zapobieganie: podczas podlewania roślin nie należy dopuszczać do zwilżania liści, oprysk powtarzany 2-3 krotnie fungicydem Topsin M 500 SC download ebooks where.

Glicynia

Werticilioza, którą można zaobserwować podczas gorącego lata. Pojedyncze pędy żółkną, więdną i zamierają od wierzchołka fortnite auf wii herunterladen. Na poprzecznym przekroju wyciętego pędu, w miejscu przewodzących wiązek widać brązowy pierścień. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów należy wyciąć porażone pędy, a roślinę opryskać 2-krotnie w odstępie 14 dni Topsinem M 500 SC microsoft word starter 2013 download kostenlos deutsch. Jeśli choroba powtórzy się ponownie w następnym roku należy usunąć całą glicynię, a glebę odkazić stosując Agrosteril 110 SL.

Głóg

Rdza objawia się czerwonymi plamami na wierzchniej stronie blaszki liściowej, ogonkach, owocach czy pędach Download playstation now. Porażone ogonki liściowe ulegają silnemu zgrubieniu, a na ich powierzchni pojawiają się wyrośla w kształcie kolumienek. Z czasem zainfekowane tkanki brązowieją, deformują się i zamierają herunterladen. Zwalczanie i zapobieganie: po stwierdzeniu objawów należy 3-4-krotnie opryskać rośliny środkiem Domark 100 EC, jesienią grabić i spalać opadłe liście herunterladen.

Plamistość liści głogu

Plamistość liści charakteryzuje się pojawieniem na liściach drobnych ciemnobrązowych plam, które przy dużym nasileniu powodują żółknięcie tkanek i masowe opadanie liści music convert mp3. Rozwojowi grzyba sprzyjają stosunkowo niskie temperatury latem i częste opady deszczu. Pozbawione ulistnienia drzewa tracą walory dekoracyjne. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów rośliny należy 2-3-krotnie opryskać Topsinem M 500 SC oraz systematycznie zbierać opadłe liście herunterladen.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , ,