2020 – Ogród Wrocław, Zalesie

Ogród pełen wspomnień

Inwestorzy dokładnie wiedzieli czego chcą – prostego ogrodu z roślinnością zimozieloną oraz kwitnącą. Zawsze staramy się, by ogród był prosty w obsłudze. Przede wszystkim istniejące drzewa owocowe i inne wyznaczone rośliny tj. hortensje, liliowce, hosty oraz paprocie zostały wplecione do projektu jako jego integralna część. Wszelkie działania, które podjęliśmy pracując nad ogrodem były dostosowane do wymagań właścicieli i wymogów sztuki ogrodowej. Na każdym kroku prac pamiętaliśmy, by stworzyć nową przestrzeń, lecz nie zatracić ducha ogrodu.

Proste linie i zróżnicowanie roślin

Dużym wyzwaniem były nasadzenia przy ogrodzeniach, dlatego zaproponowaliśmy, by nie tworzyć jednolitej ściany z jednego gatunku. W związku z tym wybraliśmy naprzemienne nasadzenia cisa w odm. “Hickii” w połączeniu z powojnikiem. Tył działki ze względu na wysokie nasłonecznienie przeznaczyliśmy na place, na których powstaną kolejne elementy zagospodarowania.
Drugim wyzwaniem były rosnące w centralnej części ogrodu drzewa owocowe. Teren wyrównaliśmy z dbałością o szczegóły. W związku z tym, iż działka jest długa rabaty zostały poprowadzone po liniach prostych, by nie zmniejszyć go optycznie. Oczywiście wszelkie zabiegi i działania projektowo-wykonawcze pozwoliły stworzyć prosty w pielęgnacji układ.

Roślinność

Niewątpliwie rośliny, które pozostały z dawnego zagospodarowania pozwoliły zachować klimat ogrodu. W rezultacie zastosowano następujące gatunki: rojnik (Sempervivum), barwinek (Vinca) cis (Taxus), paproć (Polypodiophyta), rododendrony (Rhododendron), kosodrzewina (Pinus mugo), powojnik (Clematis), bluszcz (Hedera), jodła koreańska (Abies koreana), hortensja (Hydrangea), lawenda (Lavendula angustifolia) oraz i trawy ozdobne tj.: rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) oraz miskant (Miscanthus). Dzięki obustronnej współpracy powstało założenie łączące to co dawne i nowe.

Inne realizacje

Nasz zespół