odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Dlaczego system nawadniający jest niezbędny w moim ogrodzie?

W lecie w naszej strefie klimatycznej występują okresy upałów, które trwają od kilku do kilkunastu dni. Rośliny ogrodowe często sobie nie radzą z okresami długiego przesuszenia co prowadzi do ich zamierania lub osłabienia i większej podatności na horoby i szkodniki. Najbardziej na brak wody narażone są rośliny młode, które wymagają reularnego podlewania.
Pielęgnacja eleganckiego trawnika wymaga odpowiedniego nawadniania gdyż często cięta trawa jest mało odporna na kilkudniowe okresy bez opadów deszczu.
System nawadniający zapewnia roślinom odpowiednią ilość wody do prawidłowego wzrostu.

Jak często powinno się podlewać trawnik?

Zależy to od wielu czynników: wieku murawy, gleby, kondycji trawnika. Trawa młoda wymaga częstego podlewania, najlepiej dwa razy w ciągu doby. Po wykształceniu się odpowiednio długich korzeni można zwiększyć odstępny pomiędzy kolejnymi podlewaniami aż do kilku dni. W okresie długotrwałej suszy można zwiększyć częstotliwość nawadniania i ilość wody jaka będzie dostarczona do roślin.
Dzięki systemowi nawadniającemu taka modyfikacja to 2 kliknięcia guzika.

Czy jeśli pada deszcz to trzeba wyłączać system nawadniający?

Wszystkie systemy, które montujemy są zintegrowane z czujnikiem deszczu i wilgotności. Czujnik wyłącza tryb podlewania gdy pada deszcz lub gdy gleba jest zbyt mokra.
System nawadniający to bezobsługowe podlewanie ogrodu.

Czy różne rośliny nie potrzebują różnej ilości wody?

Oczywiście różne gatunki roślin mają zróżnicowane zapotrzebowanie na wodę. Projektując system nawadniający uwzględniamy zróżnicowane zapotrzebowanie roślin na wodę, położenie w miejscu nasłonecznionym lub w cieniu, dostarczanie wody do korzenia lub w postaci oprysku na liście.
Dzięki dobremu zaplanowaniu sekcji w systemie nawadniającym, rośliny otrzymują optymalną ilość wody do prawidłowego wzrostu

Czy ogród lepiej zakładać na wiosnę, czy jesienią?

Istnieją różne teorie co do najlepszego terminu na zakładanie ogrodu, jedni uważają, że powinna to być wiosna, a inni jesień. Sadzenie roślin na początku sezonu wegetacyjnego jest mniej ryzykowne przy krzewach z odkrytym systemem korzeniowym, ponieważ w tym okresie jest mniejsze ryzyko występowania przymrozków. Jesień natomiast jest odpowiedniejszą porą na sadzenie drzew (szczególnie owocowych), które są wtedy w okresie spoczynku i ich system korzeniowy łatwiej się regeneruje. Obecnie jednak ogrody zakłada się przez cały okres wegetacyjny. Rośliny kupowane w szkółkach mają rozbudowane bryły korzeniowe, które posadzone na wybrane miejsce, przy odpowiedniej pielęgnacji i podlewaniu w okresach suszy, szybko adoptują się do nowego środowiska.

Dlaczego projektant ogrodu posadził rośliny w tak dużych odległościach od siebie?

Częstym błędem przy projektowaniu i sadzeniu roślin jest zastosowanie zbyt małej odległości pomiędzy sąsiadującymi gatunkami drzew lub krzewów. Zakładając ogród z reguły kupujemy rośliny młode, które są w początkowej fazie wzrostu i dopiero z upływem czasu (nieraz lat) osiągną wielkość charakterystyczną dla danej rośliny. Projektant ogrodu musi zapewnić roślinom przestrzeń do prawidłowego wzrostu bez konieczności usuwania części z nich za jakiś czas. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie rozkładu drzew i krzewów, aby ogród za 10 lat wyglądał równie atrakcyjnie jak w chwili posadzenia roślin.

Masz inne pytanie?

Z chęcią odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości
[si-contact-form form=’1′]

 
 
 

Kontakt w sprawie realizacji zakładania ogrodu i systemu nawadniania:
tel. 784 104 301