Jesteś tutaj: Home > choroby trawnika, pielęgnacja, porady, trawnik > Rdza traw- czy jest groźna dla trawnika?

Rdza traw- czy jest groźna dla trawnika?

Źdźbła traw porażone przez rdzę

Czasami w okresie jesiennym trawnik nie wygląda tak jak tego oczekujemy versandmarke herunterladen geht nicht. Obecne są brązowe placki i darń jest w odcieniu słabo nasyconej zieleni. Przy zbliżeniu źdźbeł zaobserwować można brązowo-rdzawe skupiska zarodników finanzamt vordrucke zum herunterladen. Czy taki wygląd trawnika jest normalny? Najprawdopodobniej trawnik został porażony grzybami rdzawnikowymi z rodzaju Puccinia i Uromyces, które sprzyjają rozwojowi infekcji zwanej rdzą traw Download free flashlight. W zależności od zabarwienia plam na trawniku możemy mieć do czynienia z rdzą źdźbłową (na liściach widoczne są brunatno-pomarańczowe skupiska zarodników), bądź rdzą żółtą (skupiska zarodników są żółte, początek na czubku liścia) gta spielen kostenlos download.

Trawnik porażony rdzą traw

Objawy chorobowe i nazwy grzybów brzmią poważnie, ale czy sama rdza traw jest groźna dla kondycji trawnika outlook 2013 download kostenlos? Odpowiedź brzmi: nie. Generalnie nie mają one dużego wpływu na wygląd trawnika regularnie nawożonego i koszonego wie kann ich serien bei amazon prime downloaden. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku darni z dominującą wiechliną łąkową, gdzie „kuleje” aspekt wizualny w okresie jesiennym. Szczególnie w przypadku nieregularnego nawożenia, wysokiego koszenia i chłodnej pogody powodującej zahamowanie wzrostu traw herunterladen. Co zrobić w takim przypadku? Najlepiej wykonać wertykulację, która rozluźni darń i usunie część źdźbeł z zarodnikami. Ponadto zastosować nawóz bogaty w azot (konieczne jest regularne nawożenie nawozami odpowiednimi do pory roku) oraz opryskać trawnik środkiem grzybobójczym zwalczającym choroby trawników Download apps for samsung smart tv. Przy wykonaniu tych czynności oraz regularnym koszeniu i nawożeniu trawnika w następnym sezonie problem powinien się już nie powtarzać. Przy trawnikach z dominacją wiechliny łąkowej można profilaktycznie 2x w sezonie zastosować środek grzybobójczy.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym „lekarstwem” na zdrowy wygląd trawnika jest regularna pielęgnacja i wczesna reakcja na niepokojące nas symptomy 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , , ,

Leave a Reply