Schronienie i dokarmianie zwierząt zamieszkujących ogród

schronienie dla ptaków
schronienie i dokarmianie zwierząt Ogród to doskonałe miejsce relaksu i bezpośredniego obcowania z naturą, które jest ważne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy i stworzymy korzystne warunki bytowania może to być także dom wielu zwierząt. Schronienie i dokarmianie zwierząt zamieszkujących ogród jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Długotrwałe mrozy i brak pokarmu nie są łatwym czasem dla zwierząt. Warto im pomóc, ale należy robić to z głową żeby nie zaszkodzić.
Dokarmianie zwierząt zamieszkujących ogród wydaje się sprawą łatwą, bo przecież każdy chociaż raz w życiu dokarmiał ptaki. Wszystko się zgadza, ale co tak naprawdę podawać skrzydlatym towarzyszom żeby chętnie wracały i może na stałe zadomowiły się w naszym ogrodzie? Najchętniej zjadają one łuskany słonecznik, rodzynki, kaszę i niesoloną słoninę. Uzupełnianie karmników w okresie listopad-marzec/kwiecień (w zależności od długości trwania mrozów i zimy) na pewno przyciągnie uwagę wielu ptaków. Chętnie będą też zaglądać jeśli w naszym ogrodzie znajdują się krzewy bogate w owoce utrzymujące się w okresie jesienno-zimowym takie jak: irga, berberys, kalina czy jarzębina. Obecność skrzydlatych gości w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Zjadają one komary, larwy, gąsienice, poczwarki i muchówki uciążliwe w okresie wiosenno-jesiennym. Warto też umieszczać dla nich budki lęgowe, gdzie zadomowią się wiosną i swoim śpiewem będą budzić nas o poranku.
domek dla ptakówOprócz ptaków nasz ogród mogę zamieszkiwać jeszcze inne zwierzęta, które swoją obecnością również przyczyniają się do zachowania równowagi w ekosystemie i likwidują uciążliwe szkodniki. Przykładem mogą być jeże, które zjadają m.in. turkucia podjadka i ślimaki. Ponieważ zapadają one w sen zimowy dobrze jest przygotować dla nich schronienie. Doskonała będzie sterta zgrabionych liści lub ustawiony w ustronnym miejscu domek, gdzie przezimują. Schronienie w postaci dziupli lub specjalnych budek przyda się nietoperzom, które w zamian zajmą się likwidacją komarów i szkodników ogrodowych. Z kolei wiewiórki chętnie skorzystają z ptasich gniazd lub budek, gdzie przesypiają bardziej mroźne zimy. Gdy temperatura rośnie wracają do aktywności i szukają swoich zgromadzonych zapasów, które często znajdują się pod zamarzniętą ziemią. Dokarmianie wiewiórek polega na rozkładaniu orzechów, nasion słonecznika lub wysuszonych nasion kukurydzy, jabłek, gruszek bądź kasztanów w kilku stałych miejscach. Ważne żeby nie miały do tego dostępu koty i ptaki.
Schronienie i dokarmianie zwierząt zamieszkujących ogród w okresie zimowym jest ważne, ale warto pamiętać o nich również w pozostałych porach roku. Wtedy potrzebują one wspomnianych budek lęgowych lub wody. Szczególnie w okresie letnim, kiedy upały dają się we znaki nie tylko ludziom.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *