Dekoracyjne podłoże do ogrodu

Planując ogród wyznaczamy strefy (reprezentacyjna, wypoczynkowa, użytkowa), miejsca pod roślinność oraz ścieżki komunikacyjne. O ile dużą wagę przykładamy do wyboru roślin, ich kolorystyki i atrakcyjności, o tyle często nie zastanawiamy się nad tłem, standardowo stosując korę sosnową. Podłoże dekoracyjne stanowi integralną część z zielenią, często podkreślając urok krzewów lub charakter ogrodu, dlatego warto zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać coś wyjątkowego.

Popularne podłoża dekoracyjne wykorzystywane w ogrodzie

KORA SOSNOWA jest najczęściej i najchętniej wybieraną formą wypełnienia pod rośliny. Doskonale utrzymuje wilgotność gleby. Jest to najtańsze podłoże, o średniej trwałości i podatne na wiatr. Minimum raz do roku należy uzupełniać braki korowe. Głównie stosowana jest pod rośliny kwasolubne. Przy

ŻWIR I GRYS to drugie pod względem popularności i często wybierane podłoże dekoracyjne do ogrodu. Stosowana jest zarówno na większych, jak i mniejszych powierzchniach. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na pewnego rodzaju swobodę w zastosowaniu oraz tworzeniu ciekawych kompozycji barwnych.

ŁUPEK, którego najpopularniejszą formą jest kora kamienna będąca alternatywą dla kory sosnowej. Oryginalna kolorystyka ze złotą poświatą doskonale odbija promienie słoneczne stanowiąc ciekawą formę wypełniacza pod rośliny.

OTOCZAKI są to większe, płaskie i wyraziste kamienie powstające w sposób naturalny, bądź mechaniczny. Mają szerokie zastosowanie zarówno na rabatach ogrodowych, większych powierzchniach lub koszach gabionowych. Często stanowią uzupełnienie grysu. Dostępna jest szeroka paleta barw.

BRYŁY GLASS nowość stosowana w ogrodach o typowo nowoczesnym charakterze. Bryły te dostępne są w rozmiarach 50-150 mm. Znajdują zastosowanie zarówno jako dekoracja większych powierzchni, jak i w koszach gabionowych. Efekt wzmacnia zastosowanie białego oświetlenia i promienie słoneczne, dzięki którym bryły te „błyszczą” w kolorach od bieli po lazur.

Różnorodność materiałów pozwala na zastosowanie podłoża dekoracyjnego odpowiedniego do charakteru ogrodu, a także łączenie kilku materiałów dopasowanych kolorystycznie. Warto bawić się barwami i strukturami, dzięki czemu ogród będzie wyróżniał się zarówno pod względem zastosowania ciekawej roślinności, jak i uzupełniającego podłoża. Zaletą stosowania wypełnienia na rabatach jest również ograniczenie rozwoju chwastów. Należy pamiętać, że pod żwir i kamienie warto ułożyć agrowłókninę ogrodową.

Polecamy dekoracyjne podłoża z noblestones

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *