Najczęściej występujące choroby roślin: świerk, tamaryszek, tawuła i trzmielina

Świerk

Zalanie systemu korzeniowego występuje po okresie obfitych i długotrwałych opadach atmosferycznych, szczególnie jeśli rośliny rosną w glebie zwięzłej lub na terenie o wysokim lustrze wody. Początkowym sygnałem jest brązowienie wierzchołków igieł i ich żółknięcie na pędach. Po odkopaniu systemu korzeniowego widoczne jest zbrunatnienie oraz rozpadanie się korzeni. Zwalczanie i zapobieganie: w miejscach o wysokim lustrze wody dobrze jest zamontować drenaż odprowadzający nadmiar wody. Po zauważeniu pierwszych objawów należy w odległości ok. 0,5 m od rośliny wykopać bruzdę ułatwiającą usuwanie nadmiaru wody.

Zaraza wierzchołków pędów świerka objawia się żółknięciem i brązowieniem wierzchołków pędów szybko rosnących na długości kilkunastu cm. a także ich zwisanie. Zwalczanie i zapobieganie: należy usunąć porażone pędy kilka cm poniżej miejsca zbrunatnienia, a roślinę opryskać preparatem Proplant 722 SL.

Tamaryszek

Werticilioza widoczna jest podczas, gdy lato jest ciepłe i wilgotne. Końcem VII/ pocz. VIII zauważyć można żółknięcie pędów, zazwyczaj po jednej stronie rośliny. Choroba rozprzestrzenia się ku podstawie pędu. W jednym sezonie wegetacyjnym zamiera zwykle część rośliny. Jeśli następne lato jest chłodne objawy nie występują i nasilają się w kolejnym roku. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych symptomów należy usunąć porażone pędy, a roślinę 2-krotnie opryskać Topsinem M 500 SC w odstępie 10-dniowym.

Tawuła

Plamistość liści tawuły widoczna jest latem, zwłaszcza na najmłodszych liściach, gdzie pojawiają się niewielkie plamy z czerwonobrunatną obwódką. Przy dużej ilości plam dochodzi do zamierania części lub całej blaszki liściowej. W czasie wilgotnego i ciepłego lata choroba może występować na większości liści prowadząc do zahamowania wzrostu całej rośliny. Zwalczanie i zapobieganie: należy wygrabiać i zbierać opadłe liście, zwłaszcza w okresie jesienno-wiosennym. Po zauważeniu pierwszych objawów roślinę opryskać2-3-krotnie co 10 dni preparatem Domark 100 EC.

Trzmielina

Zamieranie pędów trzmieliny (fytoftoroza) objawia się lekkim czerwienieniem lub brązowieniem brzegów liści na pojedynczych pędach. Z czasem obejmuje cały obwód pędu prowadząc do jego brunatnienia i zamierania. Choroba atakuje całą roślinę, a w następnych latach infekuje krzewy rosnące w pobliżu. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów należy usuwać porażone pędy, a w razie konieczności całą roślinę. Porażoną glebę i krzewy należy podlać 2-3-krotnie co 10 dni środkiem Polyversum WP.

Antraknoza charakteryzuje się występowaniem w różnych miejscach liścia owalnych, brązowych plam z ciemniejszą obwódką. Lekko zagłębione plamy pojawiają się również na łodygach, które przyczyniają się do wyłamywania pędów w porażonych miejscach. Czasem dochodzi do zamierania pędów powyżej miejsca porażenia. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów na liściach rośliny należy opryskać 2-3-krotnie Topsinem M 500 SC. W przypadku infekcji łodyg konieczne jest wycinanie pędów.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *