Najczęściej występujące choroby roślin: wiąz, wierzba, wrzos i żywotnik

Wiąz

Holenderska choroba wiązów widoczna jest w maju, kiedy to na pojedynczych pędach w obrębie korony dochodzi do gwałtownego więdnięcia, zwijania się i zwisania liści. W niedługim czasie chore liście brązowieją, potem zamierają i opadają. Przy łagodnym przebiegu choroby, podczas całego okresu wegetacyjnego, obserwuje się żółknięcie i zamieranie pojedynczych liści w koronie. Czasami może dojść do zatrzymania rozwoju objawów chorobowych, ale zainfekowane wiązy dalej zamierają. Żerowanie w drewnie ogłodków przyczynia się do nasilenia objawów infekcyjnych. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać porażone pędy i konary, a rośliny opryskać fungicydem Topsin M 500 SC.

Wierzba

Parch wierzby objawia się wiosną, kiedy to liście zaraz po rozwinięciu gwałtownie czernieją, więdną, zamierają i opadają. Choroba szybko widoczna jest na pozostałych liściach, a jej całe pędy wyglądają jakby były spalone. Często patogen przerasta do pędów powodując ich zamieranie. Na infekcję szczególnie wrażliwe są młode pędy. Choroba ta jest najgroźniejszą spośród występujących na wierzbach. Zwalczanie i zapobieganie: podczas podlewania należy unikać zwilżania liści, a w przypadku zauważenia pierwszych objawów usunąć porażone pędy. Jeśli choroba pojawiła się w poprzednim sezonie to należy wykonać oprysk prewencyjny zaraz po pojawieniu się liści stosując Topsin M 500 SC.

Wrzos i wrzosiec

Fytoftoroza wrzosów i wrzośców może mieć zróżnicowane symptomy: 1. pojedyncze pędy żółkną i brązowieją już w połowie lata, a w ciągu 2-3 tygodni może dojść do zamierania całej rośliny. Na porażonych pędach widać zbrunatniałe korzenie oraz zgniliznę podstawy pędu. 2. W różnych miejscach wrzosowiska następuje brązowienie wierzchołków pędów, które wyginają się w kształcie lasek i zwisają ku dołowi. Rozwojowi choroby sprzyja dżdżysta pogoda i temperatura ok. 20oC. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu objawów chorobowych wyciąć porażone pędy lub usunąć całe rośliny. Wykonać oprysk środkiem Proplant 722 SL.

Żywotnik

Jesienne zamieranie pędów jest chorobą nieinfekcyjną rozwijającą się pod koniec lata/początkiem jesieni. Wtedy to pojedyncze pędy brązowieją, zasychają i zamierają. Przy potrąceniu takie pędy szybko opadają. Objawy najczęściej występują po okresie wysokich temperatur oraz małej ilości opadów. Zwalczanie i zapobieganie: w czasie upałów należy systematycznie podlewać rośliny, a porażone pędy usuwać. W następnym sezonie roślina wypuści nowe pędy.

Fytoftoroza objawia się zmianą zabarwienia pojedynczych łusek z zielonych na jasnozielone-żółte-brązowe. Porażone pędy obumierają, ponadto zgnilizna korzeni i rozszerzająca się nekroza powodują całkowite zamieranie roślin. Rozwojowi patogenu sprzyja wysoka wilgotność podłoża, a także duża zawartość substancji organicznych. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać porażone pędy, a w razie konieczności całe rośliny. Zainfekowane rośliny oraz sąsiadujące żywotniki dobrze jest podlać 2-3-krotnie w odstępie 10-14 dni środkiem Previcur Energy 840 SL.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *