Jesteś tutaj: Home > choroby roślin, pielęgnacja, porady, zwalczanie i zapobieganie > Najczęściej występujące choroby roślin: wiąz, wierzba, wrzos i żywotnik

Najczęściej występujące choroby roślin: wiąz, wierzba, wrzos i żywotnik

liść wiązu

Wiąz

Holenderska choroba wiązów widoczna jest w maju, kiedy to na pojedynczych pędach w obrębie korony dochodzi do gwałtownego więdnięcia, zwijania się i zwisania liści spotify mobiles netz herunterladen. W niedługim czasie chore liście brązowieją, potem zamierają i opadają. Przy łagodnym przebiegu choroby, podczas całego okresu wegetacyjnego, obserwuje się żółknięcie i zamieranie pojedynczych liści w koronie spotify premium app herunterladen. Czasami może dojść do zatrzymania rozwoju objawów chorobowych, ale zainfekowane wiązy dalej zamierają. Żerowanie w drewnie ogłodków przyczynia się do nasilenia objawów infekcyjnych kfz verträge downloaden. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać porażone pędy i konary, a rośliny opryskać fungicydem Topsin M 500 SC.

liście przebarwiającej się wierzby 🙂

Wierzba

Parch wierzby objawia się wiosną, kiedy to liście zaraz po rozwinięciu gwałtownie czernieją, więdną, zamierają i opadają matlab herunterladen kostenlos. Choroba szybko widoczna jest na pozostałych liściach, a jej całe pędy wyglądają jakby były spalone. Często patogen przerasta do pędów powodując ich zamieranie herunterladen. Na infekcję szczególnie wrażliwe są młode pędy. Choroba ta jest najgroźniejszą spośród występujących na wierzbach. Zwalczanie i zapobieganie: podczas podlewania należy unikać zwilżania liści, a w przypadku zauważenia pierwszych objawów usunąć porażone pędy ist filme downloaden legal. Jeśli choroba pojawiła się w poprzednim sezonie to należy wykonać oprysk prewencyjny zaraz po pojawieniu się liści stosując Topsin M 500 SC.

Wrzos i wrzosiec

Fytoftoroza wrzosów i wrzośców może mieć zróżnicowane symptomy: 1 bus simulator 2016 for free. pojedyncze pędy żółkną i brązowieją już w połowie lata, a w ciągu 2-3 tygodni może dojść do zamierania całej rośliny. Na porażonych pędach widać zbrunatniałe korzenie oraz zgniliznę podstawy pędu filme von netflix downloaden laptop. 2. W różnych miejscach wrzosowiska następuje brązowienie wierzchołków pędów, które wyginają się w kształcie lasek i zwisają ku dołowi. Rozwojowi choroby sprzyja dżdżysta pogoda i temperatura ok download whatsapp languagememo. 20oC. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu objawów chorobowych wyciąć porażone pędy lub usunąć całe rośliny. Wykonać oprysk środkiem Proplant 722 SL Download winx club game for free.

żywotnik zachodni

Żywotnik

Jesienne zamieranie pędów jest chorobą nieinfekcyjną rozwijającą się pod koniec lata/początkiem jesieni. Wtedy to pojedyncze pędy brązowieją, zasychają i zamierają. Przy potrąceniu takie pędy szybko opadają. Objawy najczęściej występują po okresie wysokich temperatur oraz małej ilości opadów. Zwalczanie i zapobieganie: w czasie upałów należy systematycznie podlewać rośliny, a porażone pędy usuwać. W następnym sezonie roślina wypuści nowe pędy.

Fytoftoroza objawia się zmianą zabarwienia pojedynczych łusek z zielonych na jasnozielone-żółte-brązowe. Porażone pędy obumierają, ponadto zgnilizna korzeni i rozszerzająca się nekroza powodują całkowite zamieranie roślin. Rozwojowi patogenu sprzyja wysoka wilgotność podłoża, a także duża zawartość substancji organicznych. Zwalczanie i zapobieganie: należy usuwać porażone pędy, a w razie konieczności całe rośliny. Zainfekowane rośliny oraz sąsiadujące żywotniki dobrze jest podlać 2-3-krotnie w odstępie 10-14 dni środkiem Previcur Energy 840 SL.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Tags: , , , , ,

Leave a Reply